Lód książka Jacka Dukaja

Lód książka Jacka Dukaja w TaniaKsiazka.plLód, książka Jacka Dukaja, zostanie wydana w Wielkiej Brytanii. Wiadomość ta ujrzała światło dzienne podczas tegorocznych londyńskich Targów Książki. Prawo do wydania monumentalnej polskiej powieści fantasy nabyło brytyjskie wydawnictwo Head of Zeus.

Lód książka Jacka Dukaja i jej ekspansja w świat

Head of Zeus istnieje na rynku wydawniczym od 2012 roku. Na liście książek sygnowanych ich logo znaleźć można zarówno powieści fantastyczne, kryminalne, jak i literaturę piękną czy również publikacje z gatunku non-fiction. Brytyjski dom wydawniczy od lat starał się opublikować na wyspach brytyjskich Lód Jacka Dukaja. Podczas ogłaszania tej pozytywnej informacji, jeden z szefów Head of Zeus nie szczędził pochwał pod kierunkiem powieści, jak i samego autora książki.

Nicolas Cheetham był niezwykle szczęśliwy z rozwoju sytuacji i całą sprawę podsumował w następująco:

Chciałem wydać tę książkę przez większość ostatniej dekady. To jedno z największych dzieł polskiej SF, znane ze swojej językowego, naukowego i filozoficznego bogactwa. Jestem zaszczycony, mogąc ją dodać do rosnącej listy międzynarodowej SF na światowym poziomie w ofercie House of Zeus. To upojna i wizjonerska proza, którą można postawić na półce u boku dzieł Thomasa Pynchona, Chiny Miéville’a i Neala Stephensona.

Lód – kilka słów o zawartości

Lód Jacka Dukaja to prawie 1000-stronicowa powieść zaliczana do gatunku fantasy. Nie jest to jednak typowa książka fantastyczna. Jacek Dukaj porusza w niej także wiele istotnych problemów, wprowadzając tym samym do dzieła aspekt filozoficzny.

Fabuła książki rozgrywa się na początku XX wieku. To alternatywna rzeczywistość, podczas której nie doszło do wybuchu pierwszej wojny światowej. Ziemię spotyka natomiast inna katastrofa: w Syberię uderza meteoryt z, nieznanego dotąd ludzkości, metalu. Konsekwencje kolizji są nieubłagane i świat spowija pokrywa lodowa. W tym momencie do akcji wkracza główny bohater, matematyk Benedykt Gierosławski. Zostaje on wysłany z misją do Irkucka, gdzie ma odszukać swojego ojca. Ponoć jedyną osobę, która może porozumieć się z aniołami zimy.

Lód Jacka Dukaja zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich dzieł literackich. Znajdziecie ją tutaj. Czy powieść uzyska podobny rozgłoś za granicą?