Szczęśliwa ziemia - Łukasz Orbitowski

W poprzednim tygodniu do RMF Classic zawitał Łukasz Orbitowski. W ramach programu „Między Słowami – magazyn o książkach” opowiedział o swojej najnowszej książce „Szczęśliwa ziemia” (tekst był nominowany do Paszportu Polityki). Wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa traktująca między innymi o trudnościach autora w procesie twórczym dotyczącym wspomnianej powieści oraz o obawach pisarza odnośnie odbioru książki przez czytelników.

Zapraszamy do przesłuchania całej rozmowy (tutaj) oraz zapoznania się z książką.

Szczęśliwa ziemia - Łukasz Orbitowski Szczęśliwa ziemia – Łukasz Orbitowski

Pragniesz bogactwa? Szukasz miłości? A może głosy w głowie nie dają ci żyć? Wypowiedz życzenie i patrz, co się stanie.

Ostatni dzień lata. Szymon i jego przyjaciele postanawiają w niezwykły sposób pożegnać się z dzieciństwem. Wkrótce ich drogi się rozchodzą, a każdy z nich wkracza w dorosłość z brzemieniem wspólnej tajemnicy.

W kopenhaskim wietrze i pośród zgiełku Warszawy, w krakowskich kawiarniach i na sennej dolnośląskiej prowincji – w różnych miejscach i różnymi metodami czterej młodzi mężczyźni uparcie szukają tego, co pozwoli im uwolnić się od przeszłości: prawdy lub zapomnienia.

Łukasz Orbitowski przedstawia swoją najbardziej dojrzałą i zaskakującą powieść. Szczęśliwa ziemia to podróż po rzeczywistości spotworniałej i zarazem niebywale pociągającej. Porusza i prowokuje do dyskusji o potrzebie miłości i stałości, uzależnieniu od stanu posiadania i wszechobecnej pustki. Na historii czterech przyjaciół związanych tajemnicą Orbitowski buduje opowieść o współczesnych trzydziestoparolatkach, ich dylematach i cieniach przeszłości. Bezsprzecznie potwierdza swoją klasę, a jeśli jeszcze pisze fantastykę, to flirtuje z nią równie urzekająco jak Palahniuk czy Vonnegut.