Mama Muminków - kup na TaniaKsiazka.pl

Dolinę Muminków i rodzinę sympatycznych trolli oraz ich przyjaciół kojarzą niemal wszystkie czytelnicze pokolenia. Historie stworzone przez Tove Jansson cieszą się niesłabnącą popularnością tak jak bajkowe animacje na ich podstawie. Postacie z tych opowieści już na dobre zakorzeniły się w popkulturze. Ostatnio o Jansson ponownie zrobiło się głośno za sprawą filmu biograficznego, o którym całkiem niedawno Wam wspominałam. Teraz w sprzedaży pojawiło się również wznowienie książkowej biografii pt. Mama Muminków, autorstwa Boel Westin, szwedzkiej literaturoznawczyni. Co znajdziecie w tej pozycji?

Mama Muminków - kup na TaniaKsiazka.pl

Mama Muminków – kilka słów o książce

Na początku warto tutaj wspomnieć, że Boel Westin napisała nowatorski doktorat, który okazał się wnikliwym studium The Family in the Valley, poświęconym fenomenowi Doliny Muminków. Podczas pracy zaprzyjaźniła się z Tove Jansson, co dało jej dostęp do prywatnych materiałów pisarki – dzienników i listów.

Tove Jansson, fińska pisarka szwedzkojęzyczna, obiecująca malarka, ilustratorka książek dla dzieci i uznana rysowniczka politycznych karykatur. Wywodziła się z rodziny, gdzie kreatywność i wyobraźnia były na pierwszym miejscu. Jej ojciec był rzeźbiarzem, matka natomiast projektantką. Nawet jej bracia obracali się w artystycznym środowisku. Chociaż mieszkała w Helsinkach, większość czasu spędzała z dala od swojego atelier, na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej. I to właśnie to miejsce stało się tłem dla jej książek.

Życie pisarki zmieniło się kompletnie w 1945 roku, kiedy to światło dzienne ujrzała jej pierwsza powieść o małych trollach. Stworzyła Dolinę Muminków, szczęśliwą krainę, o której marzyła podczas wojennych nalotów, pełną ciepła, przyjaźni i koloru, choć niewolną od mroku i problemów. Pisarka przez czterdzieści lat, aż do śmierci, żyła ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietilä. Co ciekawe, to właśnie ona jest pierwowzorem Too-tiki.

Boel Westin zebrała w jednym miejscu intymne dzienniki z niemal całego życia fińskiej pisarki, tysiące listów i szpargałów. A przede wszystkim wieloletnia zażyłość z Tove pozwoliła jej stworzyć fascynującą opowieść o twardo stąpającej po ziemi artystce i fenomenie jej Muminków.

Dajcie znać, czy sięgniecie po biografię Tove Jansson pt. Mama Muminków.