Ciekawostki o książkach

Manuskrypty Sherlocka Holmesa wystawione na aukcji w Nowym Jorku

Wszyscy fani Artura Conana Doyle’a oraz Sherlocka Holmesa z pewnością ucieszyliby się z faktu posiadania, oryginalnych i własnoręcznych, zapisków twórcy najsłynniejszego detektywa świata. Właśnie nadarza się taka okazja. 11 kwietnia 2016 roku dom aukcyjny Bonhams w Nowym Jorku przeprowadzi licytację kilku manuskryptów napisanych przez Artura Conana Doyle’a. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na nabycie takich pereł literatury bowiem ich wartość liczona jest w milionach złotych.

holmes grekThe Adventure of the Greek Interpreter (polskie tłumaczenie: Sherlock Holmes i grecki tłumacz) to jedna z 56 krótkich przygód Sherlocka Holmesa i zarazem najdroższy rekwizyt zaplanowanej aukcji. Manuskrypt z 1983 roku, składający się z 36 stron, wyceniany jest na około 1.6 mln zł. Historia jest bardzo popularna i rozpoznawalna z faktu, iż to w niej szkocki pisarz po raz pierwszy przedstawił postać Mycrofta Holmesa, starszego brata Sherlocka.

Wystawiona została także pojedyncza strona rękopisu, pochodząca z powieści Pies Baskervillów. Dokładnie jest to pierwsza strona trzynastego rozdziału, Zarzucanie sieci. Manuskrypt datowany na 1902 rok została wyceniony w graniach od 370 000 do 560 000 zł. Jest to historia w której Sherlock Holmes powraca po rzekomej śmierci w wodospadzie Reichenbacha. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę jest sama zawartość strony, na której dochodzi do rozmowy pomiędzy Sherlockiem a dr Watsonem.

baskerville

Niezwykłe wydarzenia na moście Thor to jedna z ostatnich przygód detektywa Holmesa napisana przez Artura Conana Doyle’a. Pochodząca z 1922 roku historia składa się z dwóch części o łącznej liczbie 48 stron. Wartość manuskryptu została ustalona na poziomie od 930 000 do 1,3 mln zł.

thor bridge

Na aukcji wystawiona zostanie również powieść nie związana z Sherlockiem Holmesem. Manuskrypt Rodney Stone: A Reminiscence of the Ring, napisany i wydany przez A.C. Doyle’a w 1896 roku.