9788380491762Kim jest Beata Pawlak?

Beata Pawlak to polska dziennikarka oraz reporterka, która zginęła w zamachu terrorystycznym 12 października 2002 roku. Od 2003 roku wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki. Chciała ona, aby powstała nagroda dziennikarska, która miałby za zadanie promować ambitne teksty o świecie i idei dialogu między kulturami. Dlatego też fundusz noszący jej imię przekazano Fundacji im. Stefana Batorego. Tym samym mamy przyjemność przedstawić wam nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Beaty Pawlak.

W tym roku nominowanych zostało 6 pozycji i są to:

Droga 816 – Michał Książek. – Opowieść o przebytej drodze z północy na południe, która biegnie wzdłuż granicy Polski z Ukrainą oraz Białorusią.

 Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan – Dariusz Rosiak.  – Historia chrześcijan z Bliskiego Wschodu, którzy są prześladowani przez fanatyków islamskich.

Wielki przypływ – Jarosław Mikołajewski. – Opowieść Afrykańskich uchodźców, którzy przechodzą przez włoską wyspę Lampedusa.

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość – Katarzyna Surmiak-Domańska. – Sprawozdanie ze zjazdu rasistowskiego Ku Klux Klanu.

Hen. Na północy Norwegii – Ilona Wiśniewska. – Opowiada historię najdalszego zakątka Europy– Finnmark.

NieObcy – Paweł Goźliński i Jerzy B. Wójcik. – Zbiór reportaży i opowieści 21 autorów.

Do kogo powędruje nagroda dowiemy się 17 października bieżącego roku. Całe wydarzenie przebiegać będzie z debatą w tle pt. Kim dziś jest Inny, w której udział wezmą wszyscy nominowani autorzy. Warto wspomnieć, że Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest za książki oraz artykuły, poruszające temat innych kultur, cywilizacji oraz religii. Zgłoszone propozycje muszą być opublikowane w języku polskim.

Wszystkim nominowanym życzymy powodzenia! A czy wy czytaliście którąś z powyższych propozycji? Koniecznie podzielcie się opiniami na ich temat.