Nagroda Hugo 2018 dla N.K. Jemisin za Kamienne niebo. Kup książkę w TaniaKsiazka.pl

Nagroda Hugo to amerykańska nagroda literacka, która co roku jest przyznawana przez uczestników Worldconu (World Science Fiction Convention) za najlepszą książkę z nurtu science-fiction i fantasy. Patronem i fundatorem wyróżnienia jest Hugo Gernsback, założyciel magazynu science fiction – Amazing Stories. 19 sierpnia, w San José w Kalifornii ogłoszono, że za najlepszą powieść fantastyczną 2018 roku uznano Kamienne niebo N.K. Jemisin. Nagrodę Hugo po raz pierwszy przyznano w 1939 roku. W tegorocznej edycji, w głosowaniu wzięło 2828 uczestników konwentu.

Nagroda Hugo 2018 dla N.K. Jemisin za Kamienne niebo. Kup książkę w TaniaKsiazka.pl

Nagroda Hugo 2018 dla N.K. Jemisin za Kamienne niebo

Kamienne niebo jest trzecim tomem serii Pęknięta Ziemia, której poprzednie dwie części: Piąta pora roku i Wrota Obelisków również zostały docenione nagrodą Hugo. To książki o świecie, który zmierza do końca.

Świat pękł i został przedzielony czerwoną, plującą popiołem wyrwą. To rzeczywistość, w której jako broni używa się mocy ziemi. Ten świat jest brutalny i nie ma w nim miejsca na litość.

Główną bohaterką serii jest pogrążona w żałobie Essun. Jej mąż zabił ich syna i porwał córkę. Kobieta, niegdyś opiekuńcza matka, a teraz mścicielka, przemierza umierający świat. Jest zdolna zniszczyć go jeszcze bardziej, żeby tylko odzyskać córkę.

W Kamiennym niebie Essun, która przejęła moc Alabastra Dziesięciopierściennika, czuje się na tyle silna, żeby odnaleźć córkę, Nassun. Sądzi, że dzięki temu uda się jej uczynić świat trochę bardziej przyjaznym. Jednak Nassun, nie jest już tą samą dziewczyną, która została porwana. Przez czas rozłąki z matką, nabrała siły i mocy. Widziała zbyt wiele zła i uważa, że pewnych rzeczy nie da się naprawić. Dziewczynę przepełnia wola niszczenia.

Nagroda Hugo 2018. Inne kategorie

Nagrody Hugo 2018 zostały też przyznane w innych kategoriach:

  • za najlepsze opowiadanie (17 500-40 000 słów) uznano All Systems Red Marthy Wells;
  • najlepszą nowelą (7500-17 500 słów) okazała się The Secret Life of Bots  Suzanne Palmer;
  • doceniono miniaturę literacką (do 7500 słów): Welcome to your Authentic Indian Experience Rebecca Roanhorse;
  • za najlepszą serię uznano Świat Pięciu Bogów Lois McMaster Bujold;
  • najlepsza książka powiązana w 2018 roku to: No Time to Spare: Thinking About What Matters Ursuli K. Le Gui;
  • w kategorii komiks nagrodzono: Monstressa tom 2: Krew Marjorie Liu, Sana Takeda.

Tak jak co roku przy okazji rozdania nagród Hugo, przyznano też Nagrodę imienia Johna W. Campbella dla najlepszego debiutanta, która trafiła do Rebeki Roanhorse oraz Nagrodę dla najlepszej fantastycznej książki młodzieżowej, za którą uznano Akata Warrior Nnedi Okorafor.

Może czytaliście już Kamienne niebo? Podobała się Wam?

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji, żeby ją przeczytać, to nagrodzoną książkę znajdziecie tutaj.