Nagroda Hugo 2020 - znamy zwycięzców

Poznaliśmy laureatów amerykańskiej Nagrody Hugo 2020. To najważniejsze wyróżnienie literackie, które przyznaje się co roku za najlepsze utwory z nurtów science fiction i fantasy. Tegoroczne ogłoszenie wyników z powodu pandemii miało inny charakter niż te w poprzednich latach.

Nagroda Hugo 2020 - znamy zwycięzców

Nagroda Hugo 2020 – znamy zwycięzców

Tegorocznych laureatów The 2020 Hugo Award poznaliśmy podczas wirtualnej ceremonii. Prowadził ją George R.R. Martin, a całość została zaprezentowana online przez CoNZealand, 78th World Science Fiction Convention. Z powodu pandemii tegoroczny konwent w całości odbył się online. Wyróżnienie za najlepszą powieść dostała Arkady Martine za swoją debiutancką książkę A Memory Called Empire.

Zwycięzcy w najważniejszych kategoriach:

  • najlepsza powieść — A Memory Called Empire, Arkady Martine
  • najlepsze opowiadanie — This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar, Max Gladstone
  • najlepsza nowela — Emergency Skin, N.K. Jemisin
  • najlepsza miniatura literacka — As the Last I May Know, S.L. Huang
  • najlepsza seria — The Expanse, James S. A. Corey (polskie wydanie cyklu Ekspansja w tym miejscu)
  • najlepszy utwór non-fiction — 2019 John W. Campbell Award Acceptance Speech, Jeannette Ng
  • najlepsza powieść graficzna — LaGuardia, Nnedi Okorafor, Tana Ford, James Devlin
  • najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma): serial Dobry Omen, na postawie książki Neila Gaimana, wyreżyserowany przez Douglasa Mackinnona

Pełną listę możecie znaleźć na stronie poświęconej Nagrodzie Hugo.

Nagrodę Hugo przyznaje się za najlepsze osiągnięcia literackie w dziedzinie science fiction i fantasy minionego roku. Wyróżnienie przyznaje World Science Fiction Society (tł. Światowe Towarzystwo Science Fiction) podczas the World Science Fiction Convention. Patronem nagrody jest założyciel magazynu poświęconego science fiction — Hugo Gernsback. The Hugo Award przyznawane są już od 1953 roku (od 1955 corocznie). Powszechnie uważa się, że to najważniejsze wyróżnienie na świecie w dziedzinie literatury science fiction i fantasy.

Nagrodę Hugo za najlepszą powieść na swoim koncie mają m.in.: Neil Gaiman, Michael Chabon, J. K. Rowling, Dan Simmons, Orson Scott Card, Ursula K. Le Guin i Philip K. Dick.

W tym roku Nagrody Hugo przyznano aż w 17 kategoriach.

Powiązane artykuły:

Finaliści Hugo 2020 – poznajcie ich!