Nagroda im. Janusza A. Zajdla za 2019 - Radek Rak i Marta Potocka

21 listopada, w dniu imienin Janusza Zajdla, podczas gali online poznaliśmy tegorocznych laureatów jednego z ważniejszych polskich wyróżnień dla rodzimej fantastyki. Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2019 powędrowała w ręce Radka Raka (za powieść) i Marty Potockiej (za opowiadanie).

Nagroda im. Janusza A. Zajdla za 2019 - Radek Rak i Marta Potocka

Nagroda im. Janusza A. Zajdla za 2019

To była już 36. edycja Nagrody Zajdla, która corocznie organizowana jest przez Fandom Polski. Edycja inna niż wszystkie, bo zarówno o nominacjach jak i samym wyróżnieniu zostaliśmy poinformowani online. Zwycięzcy wybrano w internetowym plebiscycie.

Radek Rak — autor najlepszej powieści fantastycznej 2019 roku

Najlepszą polską powieścią z nurtu fantastyki jest Baśń po wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli Radka Raka. To nie pierwsza nagroda, jaką autor dostał za tę książkę. Powieść została wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Nike.

Rak przenosi swoich czytelników do Galicji, miejsca pełnego magii, mistycyzmu i ludowych wierzeń. Autor napisał niezwykłą baśń inspirowaną historią Szeli, chłopskiego przywódcy największych wystąpień antyszlecheckich.

Baśń po wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli Radka Raka, tegorocznego laureata Nagrody Zajdla, znajdziecie tutaj.

Baśń po wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli

Nagroda im. Janusza A. Zajdla za 2019 — nominowani w kategorii powieść

Obok powieści Radka Raka na wyróżnienie miały szansę:

Chomik Marty Potockiej najlepszym opowiadaniem fantastycznym 2019 roku

Zwycięskie opowiadanie Marty Potockiej zostało opublikowane na łamach Esencji (możecie je przeczytać tutaj). Autorka skupia się na niedalekiej przyszłości i kładzie nacisk na aspekt społeczno-ekonomiczny. Państwo gwarantuje ludziom pensję minimalną, a warunkiem jej otrzymania jest zgoda na śledzenie wydatków. Każdy powinien wydawać tyle, ile dostał, żeby napędzać gospodarkę. Pilnuje tego Zakład Równowagi Społecznej, który lokalizuje tzw. chomiki (ludzi chomikujących pieniądze) i ma motywować do wydawania zaoszczędzonych złotówek. 

Nagroda im. Janusza A. Zajdla za 2019 — nominowani w kategorii opowiadanie

W kategorii opowiadanie w finale znaleźli się jeszcze:

  • Dawid Cieśla za Na skraju światów,
  • Krzysztof Matkowski za Siej kwiaty, zbieraj ogień,
  • Ponownie Krzysztof Matkowski za Słowa, których nie powiem Łucji,
  • Krzysztof Rewiuk i Krzysztof Matkowski za Dziewczynę z papieru i ognia.

 

Jeżeli nie widzieliście jeszcze ceremonii przyznania tegorocznych Nagród Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, to zapraszam do obejrzenia filmu.