Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019 - nominacje

4 marca poznaliśmy książki, które mają szansę zdobyć Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019. Spośród ponad 120 zgłoszonych reportaży Jury pod przewodnictwem Olgi Stanisławskiej (w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Tadeusz Sobolewski i Nina Witoszek) wybrało 10, które wyróżniły się na tle pozostałych.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019 - nominacje

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019

Sendlerowa. W ukryciu - kup na TaniaKsiazka.pl

Nagroda im. Kapuścińskiego 2018

To będzie jubileuszowa, już dziesiąta edycja konkursu ustanowionego przez władze Warszawy ze wsparciem ze strony Gazety Wyborczej. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana za najlepszy reportaż literacki, który w poprzednim roku ukazał się w Polsce. To wyróżnienie dla wyjątkowych książek, które nie tylko pogłębiają wiedzę o świecie i innych kulturach, ale też skłaniają czytelnika do refleksji.

W samym konkursie mogą brać udział książki zarówno rodzimych, jak i zagranicznych autorów. Z racji jubileuszu, w tym roku laureat dostanie 100 tys. złotych nagrody. W poprzednich latach ten grant był dwukrotnie niższy.

Co roku przyznaje się też nagrodę dla tłumacza, autora najlepszego przekładu reportażu. W tym roku jego autor dostanie 20 tys. złotych, a nie 15 jak w latach ubiegłych.

Reportaże, którą mają szansę na zdobycie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019, to książki poruszające bardzo zróżnicowane tematy. Zresztą, sami się przekonajcie.

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Finalistów konkursu poznamy już w kwietniu, z kolei w maju, podczas Warszawskich Targów Książki dowiemy się, kto zostanie laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019. Poznamy też autora najlepszego przekładu reportażu. W zeszłym roku wygrała Anna Bikont (Sendlerowa. W ukryciu). Doceniono też translatorską pracę Sergiusza Kowalskiego przy książce Bena Rawlence’a Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców.

Zanim poznamy zwycięzców, zachęcam Was do tego, żebyście sięgnęli po książki, które zostały nominowane. Bez wątpienia są to reportaże, które warto przeczytać. Wszystkie tytuły znajdziecie w tym miejscu.