Nagroda Literacka Nike 2020 – ogłoszono nominacje!
Dziś (26 maja) na łamach Gazety Wyborczej poznaliśmy listę 20 książek, które mają szansę na jedno z ważniejszych polskich wyróżnień – Nagrodę Literacką Nike 2020. Wśród nich znajdziemy mnóstwo gatunków literackich: powieści, reportaże, biografie, eseje, a nawet tomy poetyckie. To dzieła zarówno literackich debiutantów, jak i twórców, których polscy czytelnicy znają bardzo dobrze.
Nagroda Literacka Nike 2020 – nominacje
- Jaremianka Agnieszki Daukszy – biografia artystki Marii Jaremy ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
- 27 śmierci Toby’ego Obeda Joanny Gierak-Onoszko – reportaż o mrocznych kartach z historii Kanady wydany przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie.
- Kalendarz majów Konrada Góry – tomik poetycki wydany przez Biuro Literackie.
- W czasach szaleństwa Magdaleny Grochowskiej. Autorka była już nagrodzona Nike za biografię Jerzego Giedroycia. Tym razem na wyróżnienie ma szansę jej literacki portret myślicieli XX wieku: Pawła Hertza, Henryka Krzeczkowskiego, Dymitra Fiłosofowa, Józefa Czapskiego, Jerzego Stempowskiego i Helmutha von Moltke. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.
- Potop Salci Hałas, nowa, nieoczywista i niełatwa powieść autorki została wydana przez W.A.B.
- Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej Weroniki Kostyrko, biografia żydowskiej artystki, żony Jana Karskiego, która tańczyła w czasach totalitaryzmu. Książka trafiła do księgarń dzięki Wydawnictwu Czerwone i Czarne.
- Feluni Ewy Kuryluk. To opowieść biograficzna, której bohaterem jest brat autorki i zarazem malarki światowej sławy. Książka została wydana przez Wydawnictwo Literackie.
- Miłość w trybie awaryjnym Ewy Lipskiej, tomik z wierszami poetki wydało Wydawnictwo Literackie.
- Stramer Mikołaja Łozińskiego, nowa powieść laureata Paszportu Polityki ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
- Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu Piotra M. Majewskiego, książka o kryzysie monachijskim z 1938 roku ukazała się nakładem Krytyki Politycznej.
- Znikanie Izabeli Morskiej, autobiograficzna powieść o chorobie, relacji lekarz-pacjent i braku poczucia bezpieczeństwa została wydana przez Wydawnictwo Znak.
- Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka, powieść utrzymana w klimacie realizmu magicznego została wydana przez Powergraph.
- Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota Pawła Piotra Reszki, głośny reportaż ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora.
- Dziennik. Jeszcze jedno zdanie Tadeusza Sobolewskiego, dziennik publicysty wydało W.A.B.
- Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć Tadeusza Sławka. Książkę poświęconą twórczości Franza Kafki wydał Instytut Mikołowski.
- Pusty las Moniki Sznajderman. Osobistą opowieść autorki o życiu w beskidzkim Wołowcu wydało Wydawnictwo Czarne.
- Srebro ryb Krzysztofa Środy – to w połowie eseistyczna, w połowie prozatorska opowieść o rybach i nie tylko. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
- Pianie kogutów, płacz psów Wojciecha Tochmana, reportaż o Kambodży po ludobójstwie został wydany przez Wydawnictwo Literackie.
- Substancja nieuporządkowana Adama Zagajewskiego, zbiór esejów ukazał się za sprawą Wydawnictwa Znak.
- Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek Filipa Zawady, pełne czarnego humoru opowiadania zostały wydane przez Wydawnictwo Znak.
Przed nami już 24 edycja Nagrody Literackiej Nike. W poprzednich latach nominacje poznawaliśmy podczas Warszawskich Targów Książki, które z powodu pandemii w tym roku nie mogły się odbyć. Tegorocznego laureata poznamy jesienią, 4 października. Wtedy też dowiemy się, kto zdobędzie Nike Czytelników. W zeszłym roku obie nagrody zdobył Mariusz Szczygieł za Nie ma.
O tym, kto zdobędzie wyróżnienie, zdecyduje jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący) oraz Szymon Rudnicki.