Wydarzenia literackie

Nagroda Nike 2021 – laureat to Zbigniew Rokita za Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Nagroda Nike 2021 - laureat to Zbigniew Rokita Kajś Opowieść o Górnym Śląsku

Wczoraj przyznano jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. Laureatem Nagrody Nike 2021 został Zbigniew Rokita za reportaż pod tytułem Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Poznaliśmy także zwycięzcę plebiscytu Nike 25-lecia. Jubileuszową nagrodę otrzymał Mariusz Szczygieł, laureat Nagrody Nike 2019 za książkę pod tytułem Nie ma.

Nagroda Nike 2021 - laureat to Zbigniew Rokita Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Nagroda Nike 2021 – laureat to Zbigniew Rokita 

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku to reportaż, w którym autor mierzy się ze swoim dziedzictwem kulturowym, przygląda się życiu Ślązaków oraz historii regionu.

O nagrodzonej książce autor pisze:

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.*

Nagroda Nike 2021 - laureat to Zbigniew Rokita Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku z Nagrodą Nike 2021 i Nike Czytelników 2021

To drugi w historii nagrody przypadek, w którym główne wyróżnienie przyznano za reportaż. Jak dotąd Nagrodę Nike otrzymali autorzy i autorki jedenastu powieści, sześciu książek poetyckich, dwóch reportaży, dwóch esejów, dwóch książek biograficznych i jednego dramatu.

Profesor Inga Iwasiow, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike, w laudacji na cześć Zbigniewa Rokity argumentowała wybór laureata:

Nagradzajmy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocy charakter oficjalnej historii i podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazującą, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocnej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę

Laureat Nike 2021 otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

Zbigniew Rokita za swój reportaż został nagrodzony także Nike Czytelników 2021, przyznawaną przez czytelników Gazety Wyborczej w głosowaniu internetowym.

Nagrodzoną książkę, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarnego, znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Nagroda Nike 25-lecia: Mariusz Szczygieł Nie ma

Nike 25-lecia: Mariusz Szczygieł Nie ma

W tym roku odbyła się jubileuszowa, dwudziesta piąta edycja Nagrody Literackiej Nike.

Z tej okazji dodatkowo przeprowadzono plebiscyt Nike 25-lecia, w którym nominowani byli laureaci Nagrody Nike z ostatniego ćwierćwiecza.

Zwycięzcą plebiscytu został Mariusz Szczygieł, który za reportaż Nie ma otrzymał Nagrodę Nike w 2019 roku.

Podwójnie wyróżnioną książkę znajdziecie POD TYM LINKIEM.

Nagroda Nike 2021 – laureat

Na koniec pytanie do Was – co sądzicie o werdykcie jury? Zgadzacie się z wyborem, czy mieliście inne typy? Dajcie znać w komentarzach.

Zobacz także:

*fragment opisu książki od wydawcy