Nagrodzona Pulitzerem biografia Susan Sontag w 2021 roku w Polsce

5 maja poznaliśmy laureatów tegorocznych Nagród Pulitzera. To ważne wyróżnienie zdobył m.in. Benjamin Moser za biografię Sontag. Życie i twórczość. Polskie wydanie tej książki ukaże się w na początku 2021 roku nakładem Wydawnictwa Agora.

Sontag. Życie i twórczość - biografia Susan Sontag z Nagrodą Pulitzera

Jury w uzasadnieniu napisało, że książka Benjamina Mosera to…

To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami.

Pierwsza biografia Susan Sontag oparta na archiwach pisarki

Moser, w nagrodzonej Pulitzerem biografii Susan Sontag, nie tylko analizuje dzieła najwybitniejszej amerykańskiej pisarki i intelektualistki, ale też pisze o kulisach jej życia. W zagłębiając się w historię, wykorzystuje setki wywiadów, jakie przeprowadzono z Sontag na całym świecie oraz przedstawia czytelnikom ponad 100 zdjęć.

Jednocześnie Sontag. Życie i twórczość jest pierwszą książką, która opiera się na nieznanych, prywatnych archiwach pisarki. Moser podążając za swoją bohaterką, dociera do bliskich pisarki, którzy nigdy wcześniej się o niej nie wypowiadali. Rozmawia m.in. z życiową partnerką Sontag, światowej sławy fotografką Annie Leibovitz.

Susan Sontag była tak wielowymiarową postacią, że nie da się jej określić jednym słowem. Na pewno była jedną z najwybitniejszych intelektualistek tego stulecia. Pisała m.in.: o sztuce, polityce, feminizmie, homoseksualizmie, medycynie, narkotykach, faszyzmie, freudyzmie, komunizmie, amerykanizmie… Patrzyła na współczesny świat tak szeroko, że jej książki, eseje, artykuły i dzienniki są wnikliwą interpretacją współczesnej kultury.

Przypomnimy, że Nagrody Pulitzera są przyznawane od 1917 roku za wybitne osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze oraz muzyce. Tegoroczną Nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury dostał Colson Whitehead za powieść Miedziaki. W tym roku z powodu pandemii ogłoszenie laureatów odbyło się nietypowo – w specjalnym komunikacie online.

W takim razie czekamy na polskie wydanie biografii Sontag. Życie i twórczość. Tymczasem odsyłam Was do książek pisarki. Znajdziecie je w tym miejscu.

 

Powiązany artykuł:

Colson Whitehead z Nagrodą Pulitzera za „Miedziaki”