Colson Whitehead z Nagrodą Pulitzera za Miedziaki

4 maja przyznano amerykańskie Nagrody Pulitzera. W tym roku, w dziedzinie literatury Pulitzera zdobył Colson Whitehead za swoją ostatnią powieść Miedziaki. Amerykański autor zdobył tę nagrodę już po raz drugi.

Colson Whitehead z Nagrodą Pulitzera za Miedziaki

Te wyróżnienia co roku przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziecinach: dziennikarstwa, muzyki oraz literatury pięknej. W dziedzinie literackiej to obok Man Booker Prize i Nagrody Nobla jedna z najważniejszych nagród, na jakie pisarz może zasłużyć.

Colson Whitehead z Nagrodą Pulitzera za Miedziaki

Colson Whitehead, nowojorczyk, absolwent literatury angielskiej na Harvardzie, jest nie tylko podwójnym laureatem Nagrody Pulitzera. Na swoim koncie ma także National Book Award oraz Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a (wszystkie dostał za książkę Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki).

W podsumowaniu, na oficjalnej stronie poświęconej Nagrodom Pulitzera, możemy przeczytać krótkie umotywowanie przyznania wyróżnienia.

Powieść Miedziaki to:

Oszczędne i niszczycielskie zgłębienie nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie z czasów Jima Crowa, która jednocześnie jest pełną siły opowieścią o ludzkiej wytrwałości, godności i odkupieniu.

Nagrodzoną w tym roku powieść Miedziaki Colson Whitehead oparł na prawdziwych wydarzeniach. Osadził jej akcję w zakładzie poprawczym dla Afroamerykanów, tzw. Miedziaku, który działał na Florydzie przez ponad 100 lat.

Jego bohaterowie żyją w latach 60. To czas, w którym prawa Jima Crowa (polegające głównie na utwierdzeniu separacji białych i czarnych obywateli) zderzają się z ruchem obywatelskim na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów dr. Martina Luthera Kinga.

Elwood Curtis chce postępować zgodnie z filozofią Kinga, jednak za małe przewinienie trafia do poprawczaka, w którym sadystyczna kadra bezlitośnie znęca się nad młodzieżą. Zamiast założeń opartych na resocjalizacji, skupia się na łamaniu psychiki chłopców. Każdy, kto odważy się postawić, znika w tajemniczych okolicznościach.

Jeżeli nie znacie jeszcze książek Colsona Whiteheada, to odsyłam Was w to miejsce.Miedziaki - sprawdź nagrodzoną Pulitzerem powieść w TaniaKsiazka.pl

W tym roku przez wzgląd na pandemię ogłoszenie laureatów ogłoszono w specjalnym komunikacie online. Obrady jury także odbywały się zdalnie.

Powiązany artykuł:

Nagrodzona Pulitzerem biografia Susan Sontag w 2021 roku w Polsce

Film z ogłoszeniem laureatów tegorocznych Nagród Pulitzera we wszystkich możecie obejrzeć poniżej.