Bob Dylan

źródło: http://aktivist.pl/

Otrzymanie przez Boba Dylana Literackiej Nagrody Nobla było zaskoczeniem dla całego świata, w tym samego twórcy jak i jego wydawców, o bukmacherach nie wspominając. Znalezienie na polskich półkach jakiejkolwiek książki Boba Dylana stało się nie lada wyzwaniem, ponieważ artysta właściwie jest przede wszystkim muzykiem.

W Polsce dostępna w sprzedaży jest głównie autobiografia muzyka pt. Kroniki (która natychmiast po ogłoszeniu wyników stała się bestsellerem). Natomiast za oceanem w formie anglojęzycznej już od kilku lat ukazuje się zwarta publikacja tekstów piosenek Dylana. Właśnie premierę jednej z nich wydawca przesunął po informacji o otrzymaniu przez Dylana nagrody Nobla.

Nieznane w Polsce książki Boba Dylana

Simon & Schuster od lat publikuje pozycje zwarte z lirykami Dylana. Premiera najnowszego tytułu The Lyrics: 1961-2012 była przewidziana na 8 listopada, jednak wydawca uznał, że musi ją przyspieszyć i książka trafiła do sprzedaży 1 listopada. Przedstawiciel wydawnictwa, Jonathan Karp, tak skomentował zaistniałą sytuację:

Od kilku dekad Bob Dylan łączy poezję z muzyką, tworząc powalającą na kolana sztukę. Planujemy przyspieszenie publikacji najnowszych, uzupełnionych liryk Dylana.

Nie wiadomo, czy liryki zostaną przetłumaczone na język polski. Tymczasem słynne Kroniki Dylana przed ogłoszeniem wyniku jury znajdowały się na 4782 miejscu w zestawieniu Amazona i w ciągu kilku godzin wskoczyły na miejsce 344.

The Lyrics: 1961-2012

Najnowszy tytuł z tekstami piosenek Dylana nazywa się The Lyrics: 1961-2012. Jest dostępny w twardej oprawie za niecałe 40$. W książce znajdują się liryki z całej kariery Dylana. To z pewnością niezwykle cenny zbiór dla fanów piosenkarza/noblisty. Szczególnie dla tych, którzy jeszcze do końca nie wiedzą, dlaczego uznano, że właśnie ten artysta zasługuje na literackiego Nobla.

Więcej informacji o tegorocznym laureacie literackiej nagrody Nobla i zaskoczeniu, jakie wywołało to zwycięstwo przeczytacie w artykule: Akademia znowu szokuje! Bob Dylan otrzymał literackiego Nobla!