Goodreads to największy na świecie portal internetowy skupiający społeczność zainteresowaną czytaniem, recenzowaniem i wydawaniem książek. W 2015 roku zanotował 50 mln (!) recenzji, napisanych przez użytkowników. Taki wynik oznacza wzrost o 500% w stosunku do roku 2012 i najlepiej obrazuje zasięg i perspektywy rozwoju serwisu.

Zapraszamy Was do poznania najlepszych książek o miłości według użytkowników Goodreads. Wybraliśmy dla Was tytuły dostępne na polskim rynku.

Najlepsza książka o miłości wg Goodreads

9788364481178Za najlepszą historię o miłości użytkownicy serwisu uznali książkę Johna Green’a – Gwiazd naszych wina. Nie jest to bynajmniej wybór przypadkowy, chociaż może być dla wielu zaskakujący. W końcu opowiada o miłości w warunkach szpitalnych, w perspektywie bliskiej śmieci głównej bohaterki. Wydawać by się mogło, że nie może być bardziej przygnębiającej historii… a jednak John Green napisał książkę lekką, zabawną, chociaż opowiadającą o trudnych sprawach. Udowadnia w niej, że największa i najpiękniejsza miłość odnajduje ludzi wszędzie, nawet kiedy tracą nadzieję, że jeszcze ją spotkają.

Książki o miłości wg Goodreads – kolejne miejsca

Duma i uprzedzenie Jane Austen to klasyk gatunku, który znają niemal wszyscy. Ogromną siłą tej książki jest fakt, że wydaje się nieśmiertelna. Historię miłości Elżbiety i Pana Darce’go poznają kolejne pokolenia młodych czytelników. Jeżeli jeszcze jej nie znacie, koniecznie musicie to nadrobić.

9788375153378W książce Eleonora i Park autorstwa Rainbow Rowell poznajemy dwoje nastolatków. Ona jest ruda, ma piegi i całą masę problemów w domu. On ma azjatyckie korzenie, dobrą rodzinę i naprawdę nie może pojąć jak można polubić kogoś takiego ja Eleonora. Jednak życie płata im figla i tych dwoje zakochuje się w sobie. Miłość opisana w tej książce nie jest ani błaha, ani zwyczajna, mimo iż dotyczy bardzo młodych ludzi. Rainbow Rowell pokazuje nam, że prawdziwe uczucie ma zawsze taką samą moc, bez względu na wiek: chroni, przynosi ukojenie, zapewnia bezpieczny ląd i ratuje na 1000 sposobów.

O książce 50 twarzy Grey’a napisano i powiedziano już chyba wszystko. Jedni mówią, że to arcydzieło, inni, że szmira. Jeszcze inni czują się zniesmaczeni opisami scen erotycznych wykraczających dalece poza ogólnie przyjęte normy przyzwoitości. A jednak właśnie ta książka stała się światowym bestsellerem bijąc rekordy popularności nieosiągalne dla większości tytułów i jeżeli zaczniecie ją czytać, szybko zrozumiecie, że należy do tych książek, które wciągają od pierwszej strony i kradną Wam kilka solidnych popołudniowych godzin.

Pamiętnik9788379855421 to jedna z najbardziej znanych książek Nicholasa Sparksa. Śledząc losy bohaterów, powoli poznajemy cechy idealnej miłości, takiej która przetrwa wszystko i dla której czas nie istnieje. Bohaterami tej opowieści są Noah Calhoun i Allie Nelson, którzy poznali się tuż po II wojnie światowej. Historię ich romansu poznajemy z perspektywy Noah, który jest już starym człowiekiem i spędza czas w domu starości. Ze starego notatnika odtwarza w pamięci wspomnienia, które są śladem po wydarzeniach mających miejsce kilkadziesiąt lat wcześniej.

Dzięki Jamie McGuire trafiamy wprost na kampus amerykańskiego uniwersytetu. Chwilę później jesteśmy z Abby, dziewczyną, która wyjeżdżając na uniwersytet, chciała nie tylko zwiększyć swoje kompetencje zawodowe, ale przede wszystkim uciec z toksycznego domu. Abby poznaje chłopaka, który jest dokładnie wszystkim tym, przed czym dziewczyna ucieka całe życie. Jednak jak może się oprzeć, Travisowi, jednemu z najgorętszych chłopaków na kampusie, który wciąga ją w wir szalonej i pełnej pasji miłości? To uczucie nie okaże się wcale takie złe, chociaż na początku może się wydawać zwiastunem Pięknej Katastrofy.

9788362478934Wśród tytułów polecanych przez użytkowników Goodreads pojawia się druga powieść Johna Green’a (autora Gwiazd naszych wina) – Szukając Alaski. Jest to w rzeczywistości pierwsza powieść tego pisarza, ale zdecydowanie mniej znana. Niemniej jednak podobnie jak jej sławna siostra, jest dosyć nietuzinkowa. W powieści niezwykle interesujący jest sposób prowadzenia fabuły. Książka nie została podzielona na rozdziały, tylko wydarzenia “przed” i “po”. Dzięki temu wraz z bohaterami przemierzamy niezwykłą drogę do punktu, z którego nie ma już odwrotu… ale jest miłość, która wydaje się być odpowiedzią na wszystko.

W książce Zostań, jeśli kochasz Gayle Forman’a poznajemy Mię – dziewczynę, która jako jedyna ocalała z wypadku, w którym zginęła cała jej rodzina. Bohaterka pozostaje w stanie zawieszenia pomiędzy życiem i śmiercią i musi zdecydować, czy warto zostać i żyć dalej. Książka w niezwykły sposób opowiada o sile miłości, o tym co w życiu naprawdę jest ważne. Jest to jedna z tych historii, które mają w sobie moc, aby na zawsze zmienić jakiś mały fragment naszego serca i spojrzeć na swoje własne życie z nowej perspektywy.

56389100149KSDzięki Delirium Lauren Olivier trafiamy do wyimaginowanego świata, w którym ludzi trzeba chronić przed chorobą, którą jest miłość. Książka z pewnością spodoba się fanom Igrzysk śmierci czy Niezgodnej, ponieważ przedstawiony w niej świat, podobnie jak w tych książkach, został od podstaw stworzony przez autorkę. Bohaterka książki bardzo pragnie przyjąć lek i nie podzielić losu swojej matki, której miłość złamała życie. Jednak nie zdąży… wcześniej się zakocha. Książka jest niezwykle oryginalna i ciekawa, nie tylko wciąga nas w ciekawą fabułę ale pozwala zastanowić się czym tak naprawdę jest miłość i jak ogromną ma moc.

Zanim się pojawiłeś Jojo Moyes to jedna z najpopularniejszych książek ostatnich miesięcy. Poznajemy w niej uroczą, chociaż ekstrawagancką Lou Clark, która niespodziewanie traci pracę w ukochanej kawiarni i jej następnym zajęciem będzie opieka nad ekscentrycznym milionerem. Will Traynor wiódł życie o jakim każdy marzy i w ciągu kilku minut stracił wszystko. Dla obojga to spotkanie będzie zbiegiem okoliczności, ale okaże się powiewem świeżego powietrza i kolejną szansą od losu, żeby zrozumieć, co w życiu jest najważniejsze i że, jak to zwykła mówić Ania Shirley, jutrzejszy dzień to biała czysta kartka, nieskalana żadnym błędem.

Książki o miłości trudno ubierać w statystyki, ponieważ sama miłość jest czymś niezwykle delikatnym i pięknym. Jednak czasami warto zaufać “opinii tłumu”, chociażby po to, aby przekonać się, co tak bardzo w danej książce spodobało się innym. Więcej pięknych książek o miłości znajdziecie na TanioKsiążkowej stronie.