Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020 będzie wyglądało nieco inaczej niż działo się to dotychczas. Ponieważ dziewiąta odsłona tego wydarzenia przypadła na czasy, kiedy to cały świat zmaga się wciąż z epidemią koronawirusa. I chociaż w Polsce powoli luzowane są obostrzenia, część z nich nadal jest utrzymana, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. Mimo to prezydent naszego kraju, Andrzej Duda, wystosował specjalne oświadczenie. Zachęca w nim do wzięcia udziału w akcji. Oczywiście wszystko z zachowaniem należytych środków ostrożności. Jesteście ciekawi, jaką lekturę w tym roku będzie czytać cała Polska? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020 – lektura, data oraz kilka słów od prezydenta

W tym roku cała Polska wspólnie zgromadzi się, czytając Balladynę Juliusza Słowackiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 5 września bieżącego roku. Tym samym z okazji zbliżającego się Narodowego Czytania, prezydent wydał specjalne oświadczenie, w którym pisze:

Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji.

Warto tutaj napisać też kilka słów o samym utworze. Juliusz Słowacki ukończył dzieło w grudniu 1834 roku. Dramat ujrzał światło dzienne pięć lat później w Paryżu. Ponadto powstał on na emigracji, kiedy toczyły się dyskusje na temat przyczyn niedawnej klęski powstania. I debaty nad wspólną historią i przyszłością narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Główne bohaterki to Alina i Balladyna. Do dziś utwór doczekał się wielu adaptacji teatralnych, muzycznych czy filmowych.

Choć Narodowe Czytanie 2020 będzie z pewnością wyglądało nieco inaczej, niż poprzednie edycje, my już nie możemy się doczekać. Zdradźcie nam koniecznie, czy weźmiecie udział w tym wydarzeniu.

Tymczasem wszystkich zainteresowanych książką, odsyłamy tutaj.