Nagroda Żółtej Ciżemki - O kruku, który chciał zostać papugą Nagroda Żółtej Ciżemki

Katarzyna Kozłowska i Agnieszka Żelewska – te dwie artystki zostały laureatkami piątej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży wydaną w 2020 roku. Nagroda Żółtej Ciżemki trafi do nich za książkę pt. O kruku, który chciał zostać papugą wydanej nakładem Wydawnictwo Bajka.

Nagroda Żółtej Ciżemki O kruku, który chciał zostać papugą Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

 

Nagroda Żółtej Ciżemki dla książki O kruku, który chciał zostać papugą

Nagroda Żółtej Ciżemki to wyróżnienie za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży, które od 2017 roku przyznaje Biblioteka Kraków. Nagrodę te powołano z okazji setnej rocznicy śmierci autorki powieści i opowiadań, Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań m.in. utworu Historii Żółtej Ciżemki, od którego tytułu nadano nazwę samej nagrodzie. Idea, jaka jej prześwieca, jest piękna. Jak czytamy na stronie Biblioteki Kraków:

Celem Nagrody jest uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. To wyróżnienie rodzimych autorów, ilustratorów i grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym dawać im przyjemność obcowania z dobrą książką.

Piątą edycję konkursu wygrały pisarka Katarzyna Kozłowska oraz ilustratorka Agnieszka Żelewska za książkę O kruku, który chciał zostać papugą. O zwycięstwie zadecydowała Kapituła Nagrody w składzie: dr Stanisław Dziedzic, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek, dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar oraz przewodnicząca dr Agnieszka Staniszewska, która o wygranej lekturze powiedziała, że jest to „opowiedziana barwnym językiem historia, która wciąga czytelnika bez reszty”.

Jakie nagrody, oprócz prestiżu i wyróżnienia przez szacowne grono, otrzymają autorki opowiastki o nietypowym kruku? Trafi do nich nagroda pieniężna o łącznej wartości 25 tys. zł, którą  ufundował Prezydenta Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz wyjątkowe statuetki autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Uroczyste wręczenie Nagrody Żółtej Ciżemki odbędzie się 26 czerwca w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. w ramach całodziennego „Pikniku Literackiego z Biblioteką Kraków”.

Nominowani do Nagrody Żółtej Ciżemki

Inni autorzy i ilustratorzy, którzy mieli w tym roku szansę na zdobycie Nagrody Żółtej Ciżemki to:

O kruku, który chciał zostać papugą

O kruku, który chciał zostać papugą Sprawdż na TaniakKsiazka.pl >>Książka O kruku, który chciał zostać papugą to pełna humoru opowieść o nietypowym kruku, a zarazem wartościowa bajka dla dzieci o tym, co w życiu najważniejsze. Czyli o marzeniach, przyjaźni, oddaniu, o szacunku i wolności. Przede wszystkim jednak o poznaniu i polubieniu samego siebie. Głównym bohaterem jest kruk Roch, który ma myśli czarne jak swoje upierzenie, ale jednocześnie kocha kolory i chciałby być kolorowy jak papuga! Inaczej… Rocha chciałby być papugą! Tak piękna i wielobarwna, jak Lola, którą zobaczył w oknie starej kamienicy w mieście, położonym niedaleko lasu. Od chwili tego przypadkowego odkrycia, Roch przygląda się Loli z zachwytem i rozpływa się w marzeniach. Ach, jakby to było wspaniale, gdyby wyglądał jak kolorowa Lola. Wierzy, że to mogłoby odmienić jego smutne życie. Czy to jednak możliwe?

Czy kruk i papuga mogą zostać przyjaciółmi? Jak Roch będzie mógł pomóc uroczej papudze, a w czym Lola pomoże krukowi? Ile kolorów zdoła dostrzec w czerni? I co naprawdę potrzebne jest do szczęścia?

Książkę wyróżnioną Nagroda Żółtej Ciżemki możesz zamówić w tym miejscu.

Zobacz także: