Książki dla dzieciWydarzenia literackie

Mądra głowa. Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego – poznaj 10 finalistów

Mądra głowa. Nagroda Literacka im. Makuszyńskiego - poznaj 10 finalistów Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego

Masz dzieci? A ja mam informacje o konkursie organizowanym w bajkowym świecie literatury dziecięcej. W tym roku już po raz dwudziesty ósmy zostanie przyznana Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego. Hasło przewodnie tej edycji to „Mądra głowa”, a zwycięzcę poznamy w październiku. Tymczasem 13 czerwca podano nazwiska dziesięciu pisarzy, którzy zakwalifikowali się do finału konkursu na najlepszą książkę dla dzieci.

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego Książki dla dzieci dostępne na TaniaKsiazka.pl >>

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego istnieje od 1994 roku. Została ustanowiona przez Fundację Książka dla dziecka oraz redakcję kwartalnika o literaturze dziecięcej Guliwer, a od 2004 roku przyznaje ją Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Nadrzędnym celem konkursu jest wyróżnienie polskiego pisarza, który tworzy dla dzieci i młodzieży, a jego „książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra”.

W tym roku przewodnim hasłem konkursu jest: „Mądra głowa”, pod którym kryje się szeroko pojęte gromadzenie i uzupełnianie wiedzy. Na sam konkurs zgłoszono aż 98 książek, z których jury złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wyłoniło dziesięć najlepszych pozycji. W tej wąskiej grupie lektur już znajduje się zwycięzca, który zostanie wybrany jesienią. Jednak nie tylko jury ma prawo głosu. Swojego faworyta wskażą bowiem również sami czytelnicy. Do kogo trafi nagroda im. Kornela Makuszyńskiego, a tym samym  statuetka odlana z brązu przedstawiająca postać z jego kultowego wierszowanego cyklu obrazkowego – Koziołka Matołka oraz gratyfikacja pieniężna?

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego – finaliści

Poznaj dziesięciu finalistów konkursu, któremu przyświeca hasło: „Mądra głowa”:

Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać do października na decyzje szanownego gremium. Tymczasem inne wartościowe książeczki i książki dla dzieci, idealne dla swojej pociechy znajdziesz w tym miejscu.

Zobacz także: