Niedokończona opowieść Louisy Alcott

Niedokończona opowieść Louisy May Alcott to wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośniczek twórczości pisarki. Poza tym to również ogromne wydarzenie w całym literackim świecie. To jej czytelniczki na całym świecie zawdzięczają bestsellerową powieść pt. Małe Kobietki, która cieszy się ogromną popularnością do dziś. Poza tym miała na koncie mnóstwo inicjatyw, związanych ze swoimi feministycznymi poglądami. Była m.in. współzałożycielką Women’s Educational and Industrial Union w Bostonie. Teraz światło po raz pierwszy ujrzy jej niedokończone opowiadanie. Jesteście ciekawe, o co dokładnie chodzi? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Niedokończona opowieść Louisy Alcott

fot. pixabay.com/ nile

Niedokończona opowieść Louisy Alcott – co wiemy?

Tekst nosi tytuł Dzienniki cioci Nellie i został właśnie opublikowany w magazynie Strand. To jednak nie wszystko, ponieważ redaktorzy zachęcają pisarzy, by ci dokończyli to, co zaczęła Alcott. W końcu historia ma niemały potencjał, a do wyjaśnienia i rozwinięcia zostało jeszcze tak wiele wątków. Utwór powstał w 1849 roku i pochodzi z okresu, który to sama autorka określała, jako sentymentalny.

Autorka stworzyła wspomniany tekst w wieku siedemnastu lat. Narracja historii prowadzona jest z perspektywy czterdziestolatki, która wychowuje osieroconą siostrę Annie. Pewnego dnia w ich domu zjawia się Isabel, przyjaciółka Annie. Nellie jest zaniepokojona faktem, że koleżanka jej podopiecznej skrywa w sobie pewnego rodzaju „ciemność”. Przeczuwa, że za jej radością i pogodą ducha kryje się egoistyczne serce – zimne i nieczułe. Już wkrótce obie dziewczyny zakochują się w czułym i wrażliwym Edwardzie Cliffordzie. I rozpoczynają zabieganie o jego uwagę.

Cała historia liczy dziewięć tysięcy słów i powstała niemal dwadzieścia lat przed słynną już powieścią Małe Kobietki. Niepublikowane wcześniej zapiski pokazują, jak dojrzałą osobą była Alcott. Poza tym udowadniają, że śmiało można uznać ją za prekursorkę feminizmu i abolicjonizmu.

Mamy nadzieję, że niedokończona opowieść Louisy Alcott pojawi się także w Polsce. Choć biorąc pod uwagę jej długość, może być z tym problem. Tak czy inaczej, to z pewnością interesujące odkrycie dla wszystkich fanek twórczości pisarki.

Wszystkich zainteresowanych książkami Alcott, które pojawiły się na polskim rynku, odsyłamy tutaj.