Wydarzenia literackie

Nominacje za najlepszy reportaż – wiemy, kto powalczy!

Nominacje za najlepszy reportaż

Nominacje za najlepszy reportaż są już znane, a my chętnie podzielimy się z wami tą wiedzą. Chodzi tu oczywiście o 11 edycję Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Warto tutaj wspomnieć, że w tym roku w półfinale szanse rozłożyły się po równo. Jury wybrało 5 zagranicznych tytułów i tyle samo polskich pozycji. Tym samym mamy sporo powodów do dumy. Nominacje zostały ogłoszone 4 marca, wtedy też bowiem przypadała 88 rocznica urodzin patrona konkursu. Jesteście ciekawi, kto powalczy o nagrodę główną? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Nominacje za najlepszy reportaż

Nominacje za najlepszy reportaż – lista nominowanych

Wśród tegorocznych szczęśliwców znaleźli się:

Kandydatów wyłoniono z ponad 135 publikacji. Książki, które trafiły do finału, wybierało jury: Piotr Mitzner (przewodniczący), William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano i Katarzyna Surmiak-Domańska. Poza tym warto tutaj dodać, że Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki na charakter międzynarodowy. Przyznawana jest już od 11 lat reportażom opublikowany w Polsce i po polsku. Warunkiem jest też ukazanie się ich między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Ponadto we wspomnianym konkursie nagradzani są również tłumacze.

Ostatecznego zwycięzcę poznamy już w kwietniu. Natomiast uroczyste wręczenie nagród laureatowi odbędzie się podczas gali na Warszawskich Targach Książki, które potrwają od 21 do 24 maja. Zwycięzca najlepszego reportażu może liczyć na 100 tysięcy złotych. Natomiast autor najlepszego przekładu na 20 tysięcy złotych.

Trzeba też przyznać, że same nominacje za najlepszy reportaż są już sporą promocją dla autorów. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia. A wy, drodzy czytelnicy, koniecznie dajcie nam znać, czy sięgnęliście po któryś z wymienionych tytułów.