Ekranizacje i adaptacje

Nowe dzieło Pedro Almodóvara „Julieta” od wrześniu w polskich kinach

uciekinierkaNajnowszy film wybitnego reżysera i scenarzysty Pedro Almodóvara zadebiutuje w polskich kinach 9 września. Jednak okazja do zapoznania się z produkcją pojawi się już w lipcu, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Co ma natomiast wspólnego książka i film Pedro Almodóvara „Julieta”? Otóż jego twórca przy tworzeniu obrazu filmowego inspirował się literaturą, a dokładnie twórczością Alice Munro i jej zbiorem opowiadań „Uciekinierka”. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 2013 roku przedstawia w nim historię życia ośmiu kobiet. Na pozór nie mają one ze sobą nic wspólnego, różnią się wiekiem, statusem i pasjami. Jednak to, co je łączy to poszukiwanie wolności i chęć rozpoczęcia nowego życia. Pedro Almodóvara zafascynowały szczególnie 3 opowiadania kanadyjskiej pisarki – Szansa, Wkrótce oraz Milczenie – i to one miały największy wpływ na wygląd filmu „Julieta”

Wielokrotnie nagradzany reżyser wyznał, że po przeczytaniu „Uciekinierki” jakiś czas rozmyślał nad możliwościami przeniesienia opowiadań Alice Munro na ekrany kin. Ostatecznie w 2009 roku nabył on prawa do adaptacji trzech opowiadań, przedstawiających historię Juliety. Film nie jest jednak bezpośrednią adaptacją dzieł pisarki, ponieważ na jego potrzeby Pedro Almodóvar przeniósł fabułę do Madrytu. Tym sposobem historia mieszkanki Vancouver przedstawiona została w hiszpańskim otoczeniu i realiach.

Za reżyserię i scenariusz „Juliet” odpowiada Pedro Almodóvar. Zaś w głównych rolach zobaczymy takie znakomitości aktorskie, jak Adriana Ugarte, Emma Suárez, Daniel Grao, Michelle Jenner, Inma Cuesta

Film Pedro Almodóvara „Julieta” najwcześniej pojawił się w hiszpańskich kinach, gdzie premiera odbyła się 8 kwietnia 2016 r. Przedstawiony on został także uczestnikom tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Już wkrótce także i polscy widzowie doświadczą nowego dzieła hiszpańskiego wirtuoza kina – premiera 9 września 2016 r.