Ciekawostki o książkach

„Czytanie z kości” najlepszą polską powieścią kryminalną roku 2015!

czytaniezkościW niedzielę, 5 czerwca 2016 r. zakończył się Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Przypomnijmy, że trwał on od 30 maja 2016 r. i w trakcie jego trwania poznaliśmy laureata XIII edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. Decyzją jury, najlepszą polską powieścią kryminalną 2015 roku została książka Jakuba Szamałka „Czytanie z kości”. Tegoroczny zwycięzca otrzymał, z rąk wiceprezydenta Wrocławia, statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

„Czytanie z kości” to powieść kryminalna osadzona w czasach starożytnych. Jej głównym bohaterem jest Leochares, który odejmuje się śledztwa w celu odkrycia zabójcy etruskiego króla. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem i sprawa nieco się komplikuje. Wspólnik mordercy ginie, natomiast podobny los o mały włos nie spotkał głównego świadka. Śledztwo w tej sprawie prowadzi także Inga Szczęsna, różnica jest jednak taka, że toczy się ono we współczesnych Włoszech.

„Czytanie z kości” to trzecia powieść autorstwa Jakuba Szamałka. Wcześniej ukazały się już dwie książki przedstawiające losy Leocharesa i prowadzonych przez niego dochodzeń. W poprzednich latach one również były nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru. W przypadku pierwszej powieści, „Kiedy Atena odwraca wzrok” miało to miejsce w roku 2012, za którą Jakub Szamałek otrzymał wyróżnienie w postaci Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. Z kolei druga cześć przygód Leocharesa, „Morze niegościnne”, została nominowana do nagrody przyznawanej za najlepsza polską powieść kryminalną w roku 2014.

Nie było to jedyne wyróżnienie przyznane podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016. Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru za książkę „Kasacja” otrzymał Remigiusz Mróz. Wcześniej poznaliśmy także laureatów Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, która powędrowała do Tess Gerritsen, Pierre’a Lemaitre’a oraz Petera Robinsona.

Wszystkim laureatom tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału gorąco gratulujemy!