ArtykułyPodręczniki

Rok szkolny 2016/2017 – które podręczniki szkolne za darmo?

Jeszcze przed wakacjami warto sprawdzić, które podręczniki uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych otrzymają bezpłatnie, tym bardziej, że szykują się poważne zmiany dla rodziców uczniów klas III i V oraz II klasy gimnazjum.

W tym roku kolejne klasy otrzymają darmowe podręczniki.

a stack of vintage books with open top isolated on white background

Reforma, która miała zapewnić podręczniki szkolne za darmo wszystkim uczniom klas podstawowych i gimnazjalnych jest wprowadzana etapowo. W zeszłym roku darmowe książki do nauki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV oraz I klasy gimnazjum.
W tym roku z ulgą odetchną także rodzice uczniów klas III i V klas podstawowych i II gimnazjum, którzy także będą mieli zapewnione podręczniki z ministerstwa.
Dopiero w przyszłym roku komplet darmowych podręczników otrzymają także uczniowie klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum.

Które podręczniki otrzymamy za darmo?

Uczniowie wszystkich klas objętych dotacją otrzymają komplet książek do nauki w poszczególnych klasach, w tym podręcznik i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Uczniowie klas I, II, IV szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie (z poprzedniego rocznika), w tym Elementarz MEN oraz podręcznik do języka obcego. W tym roku nowe będą tylko ćwiczenia, które, tak jak w roku poprzednim, będą własnością ucznia. Jedyny koszt, który obciąży rodziców będzie dotyczył zakupu podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych (np. etyka, religia, dodatkowy język obcy).

Uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum także otrzymają komplet podręczników szkolnych za darmo, w tym podręcznik MEN i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Będą to książki zupełnie nowe, wieloletnie, które posłużą w przyszłych latach kolejnym rocznikom. Rodzice uczniów tych klas będą musieli pokryć ewentualne koszty podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych.

Wooden shelf with books and supplies in front of wooden wall. View with copy space

Jaką kwotę dotacji dostanie szkoła?

W tym roku uczniowie klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum będą korzystać z podręczników wieloletnich z poprzedniego rocznika. Szkoły otrzymają dotacje tylko na ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego. Kwota dotacji dla klasy I i II to – 49,50 zł/dziecko, dla klasy IV – 24,75 zł/dziecko, a dla klasy I gimnazjum – 24,75 zł/dziecko.

W tym roku szkoły otrzymają nowe Elementarze MEN dla uczniów klas 3 oraz dla tego samego rocznika dotacje na podręcznik do języka obcego (24,75 zł/dziecko) i ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego i języka obcego – kwota dotacji: 49,50 zł/dziecko. Z kolei dla uczniów klas 5 szkoły otrzymają dotacje w kwocie 138,60 zł/dziecko na komplet podręczników do wszystkich przedmiotów oraz 24,75 zł/dziecko na ćwiczenia do wszystkich przedmiotów. Dotacja dla klas II gimnazjum obejmie podręczniki wieloletnie (w kwocie 247,50 zł/dziecko) oraz ćwiczenia do wszystkich przedmiotów ( w kwocie 24,75 zł/dziecko).

VI klasa szkoły podstawowej i III gimnazjum na razie bez dotacji.

Rodzice uczniów klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum będą z pewnością niepocieszeni, ponieważ ich dzieci w tym roku jeszcze nie otrzymają podręczników szkolnych za darmo. Dotacja obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych dopiero od września 2017/18.

TanioKsiążkowe zasoby podręczników szkolnych na rok
szkolny 2016/2017 znajdziesz tutaj >>