Ciekawostki o książkach

Odnaleziono manuskrypt autorstwa H.P. Lovecrafta i C.M. Eddy’ego

lovecraft 622

Odkryto manuskrypt stworzony przez prekursora gatunku science fiction H.P. Lovecrafta oraz C.M. Eddy’ego. Jak się okazało jest to rozpoczęte w 1926 roku lecz nigdy nieukończone dzieło o nazwie The Cancer of  Superstition. Tekst został napisany na zlecenie znanego magika Harry’ego Houdiniego. Jego konspekt oraz pierwszy rozdział Genesis of Superstition był opublikowany już w 1966 roku w książce H.P. Lovecrafta, The Dark Brotherhood and Other Pieces. Więc sama wiedza o jego istnieniu była dobrze znana. Nikt nie był jednak świadom istnienia kolejnych fragmentów.

31-stronicowy manuskrypt został znaleziony przez prywatnego kolekcjonera podczas rekonesansu w starym sklepie z przedmiotami magicznymi. Dzieło zawiera kolejne nieznane dotychczas rozdziały, ukazujące pełną wizję niedokończonej pracy Lovecrafta i Eddy’ego, The Cancer of  Superstition

Współpraca obu panów z Houdinim rozpoczęła się dość ciekawie. Iluzjonista prowadził własne śledztwo na temat przesądów, zarówno w starożytnych, jak i we współczesnych kulturach. Badał autentyczność istnienia różnych potworów, czarnej magii, kanibalizmu i innych stosowanych barbarzyńskich praktyk. Chciał on uświadomić ludziom i ukazać im fałszywość  przesądów, w które wierzą od stuleci. W tym celu zatrudnił ghostwritera, H.P. Lovecrafta, który następnie zaangażował do tego swojego przyjaciela C.M. Eddy’ego. Projekt jednak porzucono z powodu śmierci iluzjonisty – jego żona nie wyraziła chęci do dalszej współpracy.

Odnaleziony manuskrypt zostanie wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Potter & Potter Auctions w Chicago. Licytacja tego historycznego dzieła odbędzie się 9 kwietnia bieżącego roku. Cena wywoławcza została ustalona na kwotę 13 000 $. W kuluarach mówi się jednak, że powinien on osiągnąć znacznie wyższy poziom, w granicach od 25 000 $ do 45 000 $.