Philip RothPhilip Roth to amerykański pisarz, którego od lat wymienia się jako kandydata do literackiej nagrody Nobla. Czy kiedykolwiek to nastąpi? Trudno powiedzieć, zważywszy na fakt, że teraz w tej dziedzinie pod uwagę bierze się nie tylko pisarzy, ale również twórców tekstów muzycznych. Tak czy inaczej, ostatnio Roth ogłosił, co stanie się po jego śmierci z ogromną ilością książek, które zdołał zebrać przez całe życie.

Philip Roth i jego prywatne zbiory

Pisarz może pochwalić się kolekcją ponad 4 tysięcy książek, które posiada w swojej domowej biblioteczce. I właśnie ta zawrotna liczba tomów ma trafić po jego śmierci do Publicznej Biblioteki w Newark. Dlaczego akurat tam? Jest to bowiem miejsce, gdzie Roth w czasie studiów spędzał najwięcej czasu. Ponadto, sam autor następująco wyjaśnia swoją decyzję:

Mam 83 lata i nie mam żadnych spadkobierców. Może gdybym miał dzieci, to byłaby zupełnie inna historia. To nie jest ogromna biblioteka, ale dla mnie wyjątkowa i chciałem zachować ją taką, jaka była, chociażby ze względów historycznych typu: jakie były lektury amerykańskiego pisarza w drugiej połowie XX wieku.

Biblioteka na ten specjalny dar przeznaczy osobne pomieszczenie, które zostanie specjalnie zaprojektowane przez architekta, Henry’ego Myerberga. Warto dodać, że książki w domowym zaciszu pisarza, poukładane są w specjalnej kolejności. Na tyłach budynku, w którym mieszczą się jego zbiory, przechowywana jest literatura faktu. Zaś beletrystyka zaczyna się w salonie, przechodzi do gabinetu, który znajduje się na przedzie domu oraz zajmuje półki w pokoju gościnnym na piętrze. Również książki, z których pisarz korzystał podczas tworzenia tak wybitnych powieści jak Spisek przeciwko Ameryce czy Operacja Shylock złożone są na specjalnych, oddzielnych miejscach.

To bez wątpienia świetny gest ze strony Philipa Rotha. Jeśli zaś jeszcze do tej pory nie mieliście okazji zetknąć się z powieściami tego twórcy, serdecznie polecamy!

Tutaj znajdziecie wszystkie książki autora.