Ciekawostki o książkach

Pomnik upamietniający Edgara Allana Poego w Bostonie!

4 października 2014 roku na skrzyżowaniu Boylston Street i Charles Street South w Bostonie zostanie odsłonięty pomnik „Poe wracający do Bostonu”, upamiętniający życie i twórczość amerykańskiego poety, nowelisty, krytyka literackiego i redaktora Edgara Allana Poego.

Autorką pomnika jest rzeźbiarka Stefanie Rocknak. Projekt artystki został wyłoniony spośród 266 prac z 13 krajów. Budowę pomnika wsparły finansowo miejscowe fundacje oraz Stephen King.

Naturalnych rozmiarów rzeźba odlana z brązu stanie na skrzyżowaniu, gdzie znajduje się plac nazwany imieniem pisarza. Zgodnie z zamierzeniem autorki pomnika, projekt przedstawia Edgara Allana Poego z bagażem pełnym nowych pomysłów i globalnym sukcesem na koncie po wyjściu z pociągu, zmierzającego w stronę rodzinnego domu w Bostonie. Pisarzowi towarzyszy sławetny gadający kruk, znany z poematu jego autorstwa z 1845 roku.

Edgar Allan PoeEdgar Allan Poe jest przedstawicielem romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego tekstach górowały wątki horroru i fantastyki. Pisarz zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Złoty żuk), stworzył również pierwszą w literaturze postać detektywa C. Auguste’a Dupina, który rozwiązywał zagadki kryminalne, opierając się o metody dedukcji.

3 października 1849 roku Poe został znaleziony na ulicach Baltimore w stanie delirium. Poe został zabrany do szpitala Washington College Hospital, gdzie zmarł w niedzielę, 7 października 1849 roku o godzinie 5.00 nad ranem.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z twórczością Edgara Allana Poego:

Poezje - Edgar Allan Poe Opowieści miłosne śmiertelne i tajemnicze - Edgar Allan Poe Opowieści miłosne groteski i makabreski - Edgar Allan Poe