Ciekawostki o książkach

Przełom w historii PIW – wydadzą e-booka!

46870702276KSPaństwowy Instytut Wydawniczy po raz pierwszy w swojej 70-letniej działalności postanowił wydać elektroniczną książkę w postaci e-booka. Premiera zaplanowana jest na koniec lipca i data ta nie jest przypadkowa, ponieważ ukaże się ona niespełna tydzień przed 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dlatego pierwszą, elektroniczną książką, jaką wyda PIW będzie Pamiętnik z powstania warszawskiego autorstwa Mirona Białoszewskiego. Będzie to wersja nowa, odcenzurowana i poprawiona. Do e-booka, podobnie jak do wersji papierowej, zostaną dołączone mapy ukazujące stolicę z czasów Powstania. Wśród nich znajdzie się mapa ukazująca wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie oraz miejsca, w których autor szukał schronienia.

Nowa wersja Pamiętnika z powstania warszawskiego została stworzona na podstawie trzech źródeł: trzeciego wydania Pamiętnika (PIW 1976), które poprawił sam autor, maszynopisu wydania pierwszego, który znajduje się obecnie u spadkobiercy Białoszewskiego oraz autorskiego nagrania prawie całego Pamiętnika, które znajduje się w archiwum Polskiego Radia. Nagranie to jest szczególne ważne i miało duży wpływ na zmiany dokonywane w nowej edycji, gdyż zawiera poprawki wprowadzane w trakcie czytania przez samego Białoszewskiego.

Pod koniec lipca czytelnicy będą mieli okazję dostać książkę w dwóch formatach – EPUB oraz MOBI i będzie ona dostępna w ponad 200 sklepach. Państwowy Instytut Wydawniczy decydując się na taki krok, z pewnością odczuje wiele korzyści związanych z dystrybucją książek nie tylko w wersji papierowej. Czytelnicy z pewnością liczą na więcej takich inicjatyw.