Recenzja książki Zaraza

O chorobach napisano już wiele książek. Jednak niewiele osób o zarazie napisało tak, jak David Quammen, który podążając tropem wirusów, stworzył wyśmienity reportaż na temat najgroźniejszych (i najdrobniejszych) zabójców na świecie. Przed Wami recenzja książki Zaraza.

Historia zarazą się toczy

Myśląc o epidemiach najgroźniejszych chorób, jakie napotkały ludzkość, jak wiele z nich jesteś w stanie wymienić? Dżuma, cholera, syfilis, ospa, HIV, czy ebola to zaledwie czubek góry lodowej zbioru niebezpiecznych i atakujących z zaskoczenia nanomorderców.

Wraz z nastaniem pandemii koronawirusa staliśmy się bardziej uważni na otaczający nas mikroświat. Niemniej czy obecna sytuacja drastycznie różni się od doświadczeń naszych przodków? Niespecjalnie.

Jedyna odmiana polega na tym, że mamy obecnie dostęp do bardziej rozwiniętej opieki medycznej i wiemy więcej o sposobach transmisji patogenów. Nie czyni to nas jednak stuprocentowo bezpiecznymi.

Recenzja książki Zaraza, której szukać możecie na TaniaKsiazka.pl

Każdy kolejny wirus to zupełnie nowe wyzwanie dla świata naukowców. Jeśli jesteście ciekawi, jakie choroby spędzały sen z powiek medyków ubiegłych stuleci, sięgnijcie po Zarazę Davida Quammena.

Dowiecie się z niej czym jest hedra, marburg, lassa, czy machupo. A także jaką rolę w wybuchach epidemii pełni kwestia ochrony przyrody i próby manipulacji ekosystemem oraz o wiele więcej!

Recenzja książki Zaraza

Zaraza to fantastyczny reportaż o tym, co obecnie jest nam bliskie. Jest to zbiór groźnych i fascynujących chorób opisany jak najlepsza powieść detektywistyczna. Z tą różnicą, że opisane wydarzenia miały miejsce naprawdę.

Książka Quammena to nie tylko historyczny przekrój zmagań wirusologów, ale także tytuł zmuszający do refleksji. Dowiadujemy się z niej bowiem, jak trudny jest proces znalezienia źródła choroby, wyizolowanie patogenu i znalezienie sposobu na zatrzymanie szalejącej zarazy.

Autor poczynił niezwykłą pracę, zbierając materiał na tę 640-stronicową opowieść o jednych z najbardziej niezrozumiałych i tajemniczych zabójcach naszych czasów. Towarzysząc mu podczas lektury, wspólnie rozwikłujemy najdziwniejsze zagadki wirusologii i odkrywamy najbardziej niespodziewane odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Tytuł ten polecam wszystkim fanom literatury popularnonaukowej oraz tym, których interesuje mroczny świat walki z zarazą. Zapewniam, że czeka Was wciągająca lektura na miarę przygodowej powieści kryminalnej, od której trudno będzie Wam odejść. 🙂

Zaciekawieni? Książkę Zaraza znajdziecie tutaj!

Ania ocenia:
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam warstwę merytoryczną tytułu? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Zaraza to fantastyczny reportaż o tym, co obecnie jest nam bliskie. Jest to zbiór groźnych i fascynujących chorób opisany jak najlepsza powieść detektywistyczna. Z tą różnicą, że opisane wydarzenia miały miejsce naprawdę.