Rzeczowo o modzie męskiej

Rzeczowo o modzie męskiej to kolejny poradnik, jaki przyszło mi recenzować. Nie wiem czy to znaczy, że recenzja Na ostro i pod włos była wystarczająco dobra czy to tylko przypadek. Wiem jednak, że książka Michała Kędziory jest dobra i rzeczowa. Autor przekonuje, że znajomość mody i dbanie o wygląd nie oznaczają zniewieściałości oraz nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. W jego opinii pozwalają na skuteczniejsze budowanie własnego wizerunku i pomagają w lepszym nawiązywaniu kontaktów społecznych. Wszyscy wiedzą, że wbrew pozorom powiedzenie: ,,nie ocenia się książki po okładce” – nie ma do końca racji bytu. W końcu to, co zobaczymy, pierwsze wrażenie może zadecydować o tym czy coś lub ktoś wzbudzi nasze zainteresowanie. Niniejszy poradnik jest zbiorem bardzo przystępnie przedstawionych porad o tym, jak duże znaczenie ma nasz ubiór i jak go wykorzystać, aby zaprezentować się jak najlepiej.

Rzeczowo o modzie męskiej – pierwsze wrażenie

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że książka Michała Kędziory nie jest nowością. Została wydana w 2013 roku i już wtedy zebrała wiele pozytywnych opinii. Wydanie drugie, które trzymam w rękach, uzupełnione zostało o najważniejsze trendy z ostatnich lat. Głównie zaktualizowano je o kilkanaście nowych fotografii i zmieniono okładkę. Bardzo fajnymi elementami są pomocnicze ilustracje przedstawiające, jak coś powinno wyglądać i to jak nie powinno.

Michał Kędziora, znany również jako Mr. Vintage, jest bardzo cenionym i nagradzanym blogerem mody męskiej. W styczniu 2014 roku otrzymał specjalne wyróżnienie w konkursie Blog Roku 2013. Dzisiaj można już o nim mówić jako o świetnie rozpoznawalnej marce. Ostatnio można go było zobaczyć przy okazji reklam telewizyjnych samochodów Skoda, z którą nawiązał współpracę. Jego książka natomiast jest swoistym podsumowaniem i zbiorem porad oraz wniosków.

Rzeczowo o modzie męskiej – co właściwie zawiera poradnik?

Myślę, że książka Kędziory jest taka, jak jego szafa. Poukładana, usystematyzowana, stosownie podzielona i zawierająca najistotniejsze elementy. Zaczynamy w zasadzie od podstawy czyli pytania o własny styl, dowiadując się przy okazji, jak ogromne ma to znaczenie. Później poznajemy teorię związaną z rozmiarami proporcjami, a nawet kolorami i wzorami. Wiele wskazówek mówiących o doborze tkanin oraz jakości materiałów może przydać się również paniom, które w końcu w dużej mierze mają wpływ na garderobę wielu panów. Dalej przechodzimy już przez konkretne elementy, jak m.in. garnitury, koszule, buty czy dodatki. Każdy z rozdziałów zawiera konkretne porady dotyczące odpowiedniego doboru ubrań, a także wskazówki, na co zwracać uwagę.

O ile informacje o materiałach oraz ich kolorystyce to raczej stały element publikacji o modzie, to wiele gotowych rozwiązań, które proponuje Mr. Vintage nie jest często spotykane. Tym bardziej, że trafnie podpowiada, jak je wykorzystać, aby najlepiej dopasować się do okazji, jednocześnie nie narzucając niczego Czytelnikowi. Bardzo pozytywnie odbieram sposób, w jaki autor je prezentuje. Wszystko jest zrozumiałe, jeśli istnieje trzeba potrzeba informacje poparte są rysunkiem lub zdjęciem, a najistotniejsze treści umieszczone są w wyraźnych ramkach.

Wiele osób docenia dział dotyczący mężczyzny na zakupach. Tutaj mam mieszane uczucia. Doceniam wszystkie porady autora w całej książce (np. na jaki materiał się zdecydować przy wyborze garnituru czy koszuli, bądź jaka podeszwa butów sprawdzi się najlepiej), natomiast wydaje mi się, że ten dział został potraktowany zbyt ogólnikowy i mało wnosi. Z drugiej strony dobrze, że nie skupił się tutaj na kolejnych reklamach marek, które były partnerami wydania.

Zdecydowanie, w mojej opinii, wart uwagi jest dodatkowy rozdział z najczęstszymi pytaniami dotyczącymi mody męskiej. Zawiera wiele ciekawych i życiowych zagadnień, a komentarze Kędziory okazały się elementem fajnie uzupełniającym cały poradnik.

Rzeczowo o modzie męskiej – czy warto?

Rzeczowo o modzie męskiej ze względu na oferowane treści może służyć przez lata, ponieważ autor skupia się na tym, co uważa za najważniejsze – na klasyce. Już na początku książki wspominał, że dobry, męski styl opiera się na tym, co jest ponadczasowe, tak jak granatowa marynarka, biały t-shirt czy też granatowe jeansy. To co daje ten poradnik to właśnie znajomość takich swoistych filarów mody męskiej, czegoś co faktycznie warto wiedzieć.

Wydaje mi się, że jednak nie jest to książka dla każdego. Głównie ze względu na to, że w moim odczuciu tematyka krąży głównie wokół stylu eleganckiego, bądź pół eleganckiego, a do casualowego tylko nawiązuje. Niektórzy mogą sięgać po nią w zasadzie od święta, jeżeli na co dzień nie ubierają się w ten sposób. Choć nawet przy specjalnej okazji jeżeli sięgną po tę książkę to znajdą odpowiedź na nurtujące ich pytanie i w sumie to jest najlepsze. Mimo to polecam poradnik Michała Kędziory, jest to jedna z niewielu pozycji, którą faktycznie warto mieć na półce i do której jest sens wracać. To również świetny pomysł na prezent, który prędzej czy później zostanie doceniony. Książkę znajdziecie tutaj. Gorąco polecam!

Ocena Marcina
 • 10/10
  Jak oceniam przygotowanie autora i znajomość tematu? - 10/10
 • 9/10
  Jak oceniam styl pisania, warsztat autora? - 9/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 8/10
  Czy książka zawierała przydatne porady? - 8/10
 • 5/10
  Czy jest to poradnik dla wszystkich? - 5/10
8/10

Fragment recenzji

,,Wszyscy wiedzą, że wbrew pozorom powiedzenie: ,,nie ocenia się książki po okładce” – nie ma do końca racji bytu. W końcu to co zobaczymy i pierwsze wrażenie może zadecydować o tym czy coś lub ktoś wzbudzi nasze zainteresowanie. Niniejszy poradnik jest zbiorem bardzo przystępnie przedstawionych porad o tym jak duże znaczenie w tym ma nasz ubiór i jak go wykorzystać, aby zaprezentować się jak najlepiej.”

Sending
User Review
0/10 (0 votes)