Serial Gambit królowej na podstawie powieści Waltera Tevisa

Kiedy w sierpniu Netflix ogłosił swoje jesienne premiery, serial Gambit Królowej okazał się na tej liście zaskakującą nowością. Do tej pory nikt nie spodziewał się ujrzeć ekranizacji tej powieści Waltera Tevisa, opowiadającej o samotnej walce młodej dziewczyny o tożsamość i talent w świecie bezkompromisowych mężczyzn, w okresie Zimnej Wojny.

Serial Gambit królowej na podstawie powieści Waltera Tevisa

Serial trafi na ekrany 23 października. Tymczasem warto sięgnąć po książkowy oryginał. Tym bardziej że polskie wydanie książki pod koniec sierpnia trafiło na półki księgarń. – To sprawka Wydawnictwa Czarna Owca.

Serial Gambit królowej na podstawie książki

Serial Gambit królowej to już czwarta adaptacja filmowa spośród sześciu powieści Waltera Tevisa. We wcześniejszych latach 60. nakręcono Bilardzistę, później: Kolor pieniędzy (1986) i Człowieka, który spadł na ziemię (1976). Tym bardziej cieszy fakt, że po ponad 30 latach Netflix serialową adaptacją postanowił przypomnieć jedną z powieści autora.

W Gambicie Królowej w główną rolę wcieli się Anya Taylor-Joy, która zadebiutowała w Czarownicy – bajce ludowej z Nowej Anglii, a później mogliśmy ją podziwiać między innymi w Emmie czy serialu Peaky Blinders. W produkcji zobaczymy również m.in. Harry’ego Mellinga (znanego z serii Harry Potter) oraz Marcina Dorocińskiego w roli przeciwnika Beth – Vasily’a Borgova.

Scenarzystą, reżyserem i showrunnerem serialu jest Scott Frank, który na swoim koncie ma produkcje wielu filmów m.in. Wolverine i Logan. Co ciekawe, wiele lat temu wyreżyserowanie Gambitu królowej miał się zająć Heath Ledger, jednak plany te pokrzyżowała niespodziewana śmierć aktora.

Gambit królowej Waltera Tevisa w TaniaKsiazka.pl

Genialny talent wymaga poświęceń…

No dobrze, ale o czym jest dokładnie ta historia? Główna bohaterka Beth Harmon w wieku 8 lat trafia do sierocińca, w którym dzieciom podawane są małe zielone pigułki, jedynie po to, aby utrzymać spokój w ośrodku. W nieprzyjemnym otoczeniu, dzięki gburowatemu woźnemu, poznaje grę w szachy, w której dziewczynka pokłada wszelkie nadzieje i się zakochuje. To szachy pozwalają Beth odetchnąć od środków odurzających oraz stają się sposobem na samotne życie.

Po opuszczeniu sierocińca, wspinając się na szczyty krajowych i światowych rankingów szachowych, Beth mierzy się z konsekwencjami poświęcenia, jakiego wymaga jej pasja. Wchodząc coraz głębiej w świat, do tej pory zarezerwowany dla mężczyzn, w czasach, które nie sprzyjały feminizmowi ani kobiecej sile, ani determinacji, doświadcza, do czego może prowadzić mieszanka geniuszu, trudnego dzieciństwa, uzależnienia od alkoholu i leków oraz braku miłości.

Gambit królowej to opowieść o samotności i poszukiwaniu sensu życia.

Zanim obejrzycie serial, warto zapoznać się z książkowym pierwowzorem. Powieść Gambit królowej możecie znaleźć tutaj. Koniecznie zapoznajcie się z tą pozycją, nawet jeśli nie lubicie szachów 😉

Chcecie poczuć klimat serialowej adaptacji książki Waltera Tevisa? Zatem niezwłocznie obejrzyjcie trailer serialu, będący jedynie przedsmakiem tej produkcji:

Autorka artykułu: Agata Wasilewska