skad-czerpac-wiedze-historyczna

Historia to niezwykle rozległa i fascynująca dziedzina wiedzy, której nie sposób poznać od A do Z. Każda osoba zainteresowana zgłębianiem tajników przeszłości cały czas poszerza swoją wiedzę i wzbogaca ją o nowe fakty. Można to robić na wiele sposobów – od czytania książek, po oglądanie i słuchanie programów historycznych, a kończąc na poszukiwaniu materiałów w sieci. Najbardziej wiarygodnym i sprawdzonym źródłem wiedzy historycznej nadal pozostają jednak książki, które wydaje wydawnictwo naukowe.

Książki historyczne jako sprawdzone źródło wiedzy

Każda osoba zafascynowana historią doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest właściwa selekcja źródeł. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele interesujących nas informacji możemy wyszukać za pośrednictwem Internetu, nabiera to szczególnego znaczenia. W sieci, dostępnych jest wiele, często sprzecznych i budzących pewne wątpliwości informacji, które osoba bez odpowiedniej wiedzy i wyczucia, nie jest w stanie zweryfikować. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do historii najnowszej, która często bywa wykorzystywana jako narzędzie propagandowe.

Nie oznacza to jednak, że w poszukiwaniu sprawdzonej wiedzy historycznej powinniśmy zrezygnować z korzystania z zasobów Internetu! Warto to robić jednak ostrożnie i weryfikować budzące wątpliwości informacje w sprawdzonych źródłach. Są nimi bez wątpienia książki historyczne i pozostałe publikacje poświęcone tej tematyce, wydawane przez wydawnictwo naukowe. Zawarte w nich informacje pochodzą z wiarygodnych, sprawdzonych źródeł – możemy więc w pełni zaufać wiedzy, jaka jest w nich przekazywana.

Podcasty historyczne, czyli historia opowiedziana w nowej formie

Wydawnictwo naukowe i wydawane przez nie książki poświęcone tematyce historycznej to jednak niejedyne źródło, z którego możemy czerpać wiedzę i pogłębiać swoje zainteresowanie historią. Innym, cennym jej źródłem mogą okazać się bardzo popularne w ostatnich latach podcasty historyczne, których tematyka jest poświęcona różnym wydarzeniom z dziejów Polski, Europy i całego świata. W dobie bieżącej sytuacji politycznej sporym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się podcasty dedykowane historii najnowszej i burzliwym dziejom Europy Wschodniej.

Podcasty historyczne to programy tworzone przez ekspertów z dziedziny historii. Udział w nich biorą znani historycy, ekonomiści i eksperci z innych dziedzin, którzy chętnie dzielą się z prowadzącym i słuchaczami nie tylko swoją wiedzą, ale także przemyśleniami dotyczącymi przeszłych i bieżących wydarzeń.

Przystępna w odbiorze forma podcastów sprawia, że ich słuchacze mogą mieć bliski kontakt z historią zarówno w domu, jak i poza nim – podcasty historyczne często towarzyszą im w drodze do pracy, podróży służbowej czy podczas wykonywania codziennych obowiązków w domu. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku korzystania z zasobów Internetu, warto jednak rozważnie wybierać źródło i czerpać wiedzę z tych podcastów, które korzystają z wiarygodnych źródeł oraz wiarygodnych postaci ze świata nauki.

[Artykuł sponsorowany]