Ekranizacja powieści Śmiech w ciemności Vladimira Nabokova w rękach twórców Gambitu królowej
Serial Gambit Królowej Scotta Franka i Allana Scotta, od momentu, gdy pojawił się na platformie Netflix, zaczarował widzów na całym świecie. W tym momencie zadając komuś pytanie, czy go oglądał albo usłyszymy „tak”, albo „zaraz się za niego zabieram”. Moim skromnym zdaniem to Marcin Dorociński, którego widzimy na ekranie, jest takim magnesem na publiczność! Oczywiście żartuję. Ponieważ absolutnie wszystko nim jest. Naturalną konsekwencją ogromnego sukcesu serialu Gambit Królowej jest kolejny wspólny projekt jego twórców. Scott Frank i Allan Scott mają teraz jeden cel, którym jest ekranizacja powieści Śmiech w ciemności Vladimira Nabokova. Tu również zagra utalentowana aktorka Anya Taylor-Joy.
Ekranizacja powieści Śmiech w ciemności Vladimira Nabokova
Gambit Królowej mógłby nie być tak wyjatkowy, gdyby nie zajęli się nim wyjątkowi twórcy. Scenarzysta Scott Frank ma na swoim koncie już dwie nominacje do Oscara – za Logan: Wolverine i Co z oczu to z serca. Allan Scott natomiast może pochwalić się nominacją do nagrody Hugo za Wiedźmy i do Bafty za Sanatorium Poetów. Natomiast Anya Taylor – Joy grająca główną rolę w Gambicie Królowej jest obietnicą wyjątkowej kreacji aktorskiej. Ekranizacja powieści Śmiech w ciemności Vladimira Nabokova zapowiada się naprawdę intrygująco.
Informację na temat prac nad tą produkcją Scott Frank przekazał podczas wywiadu udzielanego w podcaście The Watch. Opowiadając o przygotowaniach, powiedział: Będzie to walentynka dla kina. Nakręcę to jako film noir i jako film w filmie. Będzie to naprawdę paskudny, wspaniały thriller.
Śmiech w ciemności Vladimir Nabokov
Śmiech w ciemności Vladimira Nabokowa powstała w 1938 roku i była drugą wersją wczesnej powieści pisarza pt. Camera obscura z 1932 roku. Napisał ją po rosyjsku pod pseudonimem Sirin. Jej angielski przekład ukazał się w 1936 roku, ale Nabokov nie był zadowolony z tej wersji. Postanowił więc przetłumaczyć książkę samodzielnie, jednocześnie zmieniając tekst – stylistykę oraz układ kompozycyjny. Te wysiłki okazały się być owocne, ponieważ dzięki nim Nabokowowi udało się stworzyć jedną z najciekawszych powieści w jego dorobku literackim.
Tematem przewodnim Śmiechu w ciemności jest miłość dojrzałego, żonatego, wykształconego mężczyzny, krytyka sztuki Alberta Albinusa do młodziutkiej dziewczyny. Zaledwie 17-letniej Margot Peters, która jest dość prymitywną, cyniczną modelką i aktorką z wysokimi aspiracjami. Ta niespodziewana relacja, w której pojawia się to spóźnione, a jednak gorące uczucie dla mężczyzny staje się życiową katastrofą. Jak można być tak ślepym i głuchym na wszystkie sygnały mówiące o tym, że to nie prowadzi do niczego dobrego, a finałem mogą być tylko kłopoty? Można. Wystarczy się zakochać.
Żył sobie raz w niemieckim mieście Berlinie mężczyzna imieniem Albinus, bogaty, szanowany, szczęśliwy; pewnego dnia porzucił żonę dla młodej kochanki; kochał, lecz nie był kochany; i życie jego zakończyło się katastrofą.
Ot i cała historia, moglibyśmy więc postawić kropkę, gdyby ze snucia opowieści nie płynęła korzyść i przyjemność; a choć na kamieniu nagrobnym bez trudu pomieści się skrócona wersja ludzkiego życia w oprawie z mchu, szczegóły zawsze są mile widziane.
~Poczatek powieści
To nie pierwsza ekranizacja…
Śmiech w ciemności jest wysmakowanym połączeniem miłosnego dramatu z elementami sensacyjnymi, dlatego stanowi doskonały materiał na scenariusz filmowy. Produkcja zapowiedziana przez Scotta Franka nie będzie jednak pierwszym podejściem do przeniesienia historii na duży ekran, ponieważ w 1969 roku powstał dramat kryminalny o tym samym tytule w reżyserii Tony’ego Richardsona i na podstawie scenariusza Edwarda Bonda.
W pierwszej ekranizacji główną bohaterkę zagrała Anna Karina. W tej roli zobaczymy teraz Any’ę Taylor-Joy. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat nowej ekranizacji powieści Śmiech w ciemności Vladimira Nabokova, musimy śledzić doniesienia prasowe. Biorąc pod uwagę wyjątkowy charakter Królowej Gambitu, finalnie spodziewam się prawdziwego szach matu ze strony twórców.
Książki Nabokowa znajdziesz w tym miejscu.
Powiązane artykuły: