Sprawa Tomasza Komendy

Sprawa Tomasza Komendy wstrząsnęła całą Polską, kiedy okazało się, że mężczyzna, który odsiedział już 18 lat z 25-letniego wyroku za morderstwo, jest niewinny. Wtedy też ruszył proces o oczyszczenie go z zarzutów, a śledztwo w sprawie zostało wznowione. Przez kilka miesięcy całe społeczeństwo i wszystkie media żyły tym tematem. Poza tym z każdym dniem na jaw wychodziły kolejne nieprawidłowości w śledztwie prowadzonym kilkanaście lat temu.

Sprawa Tomasza Komendy

 

Bardzo szybko wyszło na jaw, iż Komenda stał się ofiarą systemu sprawiedliwości i policjantów, którym wtedy zależało na szybkim rozwikłaniu zagadki śmierci nastoletniej ofiary. Trudno się więc dziwić, że sprawa dotąd budzi ogromne emocje. Tomasz Komenda w końcu uzyskał wyrok uniewinniający go, jednak niezaprzeczalnie za kratkami stracił najlepsze lata swojego życia.

Kilka lat temu światło dzienne ujrzała książka pt. 25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy. Teraz widzowie mogą liczyć na film, dokumentujący całą tę sprawę. Ponadto do sprzedaży trafiło również nowe wydanie wspomnianej publikacji.

Sprawa Tomasza Komendy – kilka słów o filmie

Film, o którym mowa, kinową premierę miał 18 września 2020 roku. Wcześniej, bo już 7 września był wyświetlany podczas 39. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Warto tutaj wspomnieć, że właśnie tam produkcja została bardzo dobrze przyjęta i otrzymała aż 5 nagród.

Film powstał za zgodą Tomasza Komendy, a reżyserią zajął się Jan Holoubek. Produkcja powstała na zlecenie stacji TVN, a na ekranach odbiorcy zobaczą m.in.: Piotra Trojana, Agatę Kuleszę, Jana Frycza czy Magdalenę Różczkę. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to dokument, a film fabularny.

Oto co sam Komenda mówi na temat projektu:

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi.

Nowe wydanie książki 25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy pojawi się w sprzedaży już 16 września 2020 roku. Tymczasem poniżej przedstawiamy wam zwiastun filmu.