Wąż z Essex - będzie serial na podstawie powieści Sarah Perry

Mamy dobre wieści dla fanów Keiry Knightley i klimatów wiktoriańskich – powstanie serial na podstawie powieści Wąż z Essex Sarah Perry!

Wąż z Essex - będzie serial na podstawie powieści Sarah Perry

Czytaliście Draculę z rumieńcem na twarzy? Lektura Upiora opery przyspieszyła wam tętno, a Dziwne losy Jane Eyre połknęliście w kilka wieczorów? W takim razie producenci nowego serialu z Keirą Knightley w roli głównej szykują coś, co się wam spodoba. Wąż z Essex, bestsellerowa powieść Sarah Perry, doczeka się adaptacji. Za reżyserię odpowie Clio Barnard (Mroczna rzeka), za scenariusz – Anna Symon (Pani Wilson). Produkcją zajmie się wytwórnia See-Saw Films (która ma na koncie m.in. Jak zostać królem). Serial na podstawie Węża z Essex powstanie dla platformy Apple TV+.

Wąż z Essex – między wiarą a zabobonem

Keira Knightley, niekwestionowana królowa filmów kostiumowych, tym razem zagra wdowę – Corę Seaborne – która pragnie na nowo ułożyć sobie życie i zapomnieć o despotycznym mężu. Kobieta postanawia opuścić Londyn i przeprowadzić się wraz z synem, Francisem, do spokojnego, pełnego ładnych widoków oraz czystego powietrza Essex.

Jest rok 1893. Epoka industrialna ma się świetnie. Inżynierowie i naukowcy prześcigają się w patentowaniu nowych wynalazków. Medycyna idzie do przodu. Nawet w kwestii praw kobiet czuć już nadchodzące zmiany. Wśród tego wszystkiego nagle w Essex pojawia się mityczny wąż, który po trzystu latach nieobecności powrócił na miejscowe bagna, by siać postrach i zniszczenie.

A przynajmniej tak twierdzą miejscowi…

Cora, córka swojej epoki, nie chce dać wiary zabobonom. Wierzy, że baśniowe stworzenie może być tak naprawdę przedstawicielem prehistorycznego gatunku i postanawia je wytropić. Dołącza do niej pastor William Ransome, zaniepokojony przede wszystkim zgubnym wpływem, jaki jego zdaniem straszliwe pogłoski mają na dusze mieszkańców. Chociaż kłócą się ze sobą na niemal każdy temat, Cora i William łączą siły, by odkryć prawdę. Ta niezwykła współpraca zbliży bohaterów do siebie w zaskakujący sposób, wystawi na próbę ich uczucia i to, w co wierzą. Gdy ginie człowiek, staje się jasne, że mokradła Aldwinter skrywają ponurą tajemnicę, z którą nie wolno żartować.

Wąż z Essex - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Współczesna powieść wiktoriańska

Miasto i prowincja, mit i technologia, miłość i przyjaźń, wiara oraz „szkiełko i oko” – między tymi biegunami poruszają się bohaterowie książki Wąż z Essex. Zmuszeni do podważania swoich dotychczasowych poglądów i do zmiany perspektywy. Tytuł z pewnością spodoba się czytelnikom lubującym się w niezwykłej atmosferze wiktoriańskich powieści gotyckich (takich jak Frankenstein, Dracula czy Doktor Jekyll i pan Hyde), a także tym, którzy lubią być wrzuceni w środek współczesnej gry literackiej, pełnej symbolicznych odniesień i refleksji nad uniwersalnymi problemami nękającymi ludzi w każdej epoce.

W serialowym Wężu z Essex na pewno nie zabraknie elementów charakterystycznych dla powieści gotyckiej, czyli nastroju grozy, skomplikowanych relacji między bohaterami, mrocznych sekretów i ponurych krajobrazów. Zanim więc twórcy wykreują świat z dzieła Sarah Perry na ekranie, warto sięgnąć po książkę i wyrobić sobie opinię na temat pierwowzoru. Produkcja serialu dopiero rusza. Mamy zatem czas na spokojne rozkoszowanie się powieścią Wąż z Essex (znajdziecie ją tutaj) i wyłapanie z niej wszystkich literackich smaczków.

Autorka artykułu: Magdalena Białek