56114200153KS

Stanisław Lem – 95 rocznica urodzin

Stanisław Lem to postać, której z pewnością nie trzeba przedstawiać. Warto jednak wspomnieć, że 12 września bieżącego roku pisarz kończyłby 95 lat. Z tej okazji w Krakowie w dniach 10 i 12 września przygotowano specjalne wydarzenie mające na celu uczczenie 95 urodzin Lema. Wśród atrakcji przygotowanych dla wszystkich przybyłych będą: pokaz filmu Kongres, spacer śladami Stanisława Lema oraz debata pt. Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego.

Wybitna postać polskiej literatury

Stanisław Lem jest postacią tak wybitną w polskiej literaturze, że jego imieniem nazwano jedną z planetoid oraz pierwszą polską satelitę naukową. Ponadto, na powieściach Lema wychowało się niejedno pokolenie czytelników, w których zaszczepił miłość do science fiction. O ogromnym sukcesie pisarza świadczą niezaprzeczalne fakty, które jasno pokazują, iż książki autorstwa Lema sprzedano w ponad 30 milionowym nakładzie na całym świecie. Zostały one również przetłumaczone aż na 41 języków!

Stanisław Lem większość swoich książek napisał w krakowskim mieszkaniu, dlatego też 10 września świętowanie jego 95 urodzin rozpocznie się od spaceru po Krakowie. Przewodniczka, Elżbieta Binswanger-Stefańska, oprowadzi publiczność szlakiem Stanisława Lema i opowie o miejscach związanych z artystą. Zaś debata pt. Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego odbędzie się dnia 12 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zostaną poruszone tematy współczesne, dotyczące polityczno-społecznych kontekstów tekstu Lema Kongres Futurologiczny. W debacie wezmą udział, m. in. Wojciech Zemek – sekretarz pisarza, a także prof. dr hab. Piotr Popik. Podczas wydarzenia zostaną również odczytane fragmenty Kongresu Futurologicznego.

To z pewnością świetny sposób, aby uczcić pamięć tak wybitnego i szanowanego na całym świecie pisarza.