Ostatni dzień października zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim święto duchów i upiorów… Od lat dziewięćdziesiątych, gdy zaczęto nieśmiało obchodzić Halloween w Polsce, liczba miłośników tego święta z roku na rok się zwiększa. Dlatego dziś w niektórych miastach urządza się parady upiornych przebierańców. W większości knajp tego dnia zombiaki, wampiry i inne cudaki mogą liczyć na darmowego drinka lub jakiś rabacik. Dodatkowo coraz częściej organizuje się halloweenowe imprezy dla dzieciaków.

Właśnie z okazji zbliżającego się Halloween przygotowałam Wam zestawienie strasznych książek.

Straszne książki na Halloween – duchy i inne niesamowitości

Straszne książki na Halloween. Sprawdź w TaniaKsiazka.plNawiedzony Dom na Wzgórzu Shirley Jackson

To klasyczna powieść gotycka. Czworo śmiałków wprowadza się do Domu na Wzgórzu, który cieszy się sławą nawiedzonego. Chcą przeprowadzić eksperyment. Początkowo słyszą niewinne trzaskanie drzwiami i szepty, jednak to dopiero początek. Dom właśnie zaczął zbierać siły, żeby wybrać kolejną ofiarę.

Netflix zrobił film inspirowany tą książką.

Straszne książki na Halloween. Sprawdź w TaniaKsiazka.plLśnienie Stephen King

W sumie, to w zestawieniu mogło się znaleźć więcej książek Kinga, jednak wybrałam Lśnienie, bo po wielu latach przeraża mnie najbardziej.

Jack Torrance podejmuje pracę zimowego nadzorcy w górskim hotelu Panorama (org. Overlook). Wraz z synkiem i żoną wprowadza się do okazałego kurortu, który zimą nigdy nie przyjmuje gości. Jak co roku śnieżyce zasypują drogi i odcinają hotel od świata. Pięcioletni syn nadzorcy ma paranormalne zdolności i odkrywa, że hotel jest nawiedzony. Duchy chcą doprowadzić jego ojca do obłędu.

Straszne książki na Halloween. Sprawdź w TaniaKsiazka.plOmen David Seltzer

To powieściowa wersja słynnego horroru. Autorem książki jest reżyser, scenarzysta i producent filmu.

Synek amerykańskiego ambasadora w Wielkiej Brytanii umiera tuż po narodzinach we włoskim szpitalu. Thorn ze względu na wcześniejszą depresję żony – związaną z wieloma nieudanymi próbami zajścia w ciążę i poronieniami – przystaje na nietypową propozycję lekarza. Potajemnie przygarnia dziecko, którego matka zmarła podczas porodu. Po kilku latach okazuje się, że wokół chłpca zaczynają się dziać dziwne rzeczy.

Straszne książki na Halloween. Sprawdź w TaniaKsiazka.plDziwna pogoda Joe Hill

Cztery opowiadania, a każde z nich to horror, który wywołuje silne emocje.

Przeczytamy o polaroidzie, który powoduje u fotografowanego zanik części pamięci. O bohaterze z przypadku, którego zainteresowanie mediów doprowadza do obłędu. Jeden z bohaterów cierpiący na lęk wysokości natrafia na zjawisko wykazujące ogromną moc. Przeczytamy też o deszczu, którego krople okazują się zabójczo twarde.

Sięgnijcie po klasyków gatunku

Straszne książki na Halloween. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Opowieści nadzwyczajne Alan Edgar Poe

To najnowsze wydanie klasycznych opowiadań z nurtu literatury grozy w znakomitym przekładzie Bolesława Leśmiana. Mam w domu stare dwutomową edycję, które przed laty upolowałam w jednym z antykwariatów.

Znajdziecie w nich grozę, demonizm, tajemniczość, niepokój i fatalizm z elementami humoru i piękna, czyli zestawienie idealne na Halloween.

Straszne książki na Halloween. Sprawdź w TaniaKsiazka.plBestia w jaskini i inne opowiadania Howard Phillips Lovecraft

To słuszne tomiszcze opowiadań (648 stron!) najwybitniejszego amerykańskiego pisarza grozy XX wieku. Do dziś historie, które powstały w wyobraźni tego pisarza inspirują twórców horrorów.

Straszne historie, które lubię najbardziej to właśnie te, w których grozę potęgują zjawiska nadprzyrodzone, które są pełne duchów, opętań i nawiedzonych domów. Dlatego właśnie takie książki dla Was wybrałam. Mam nadzieję, że Wam też przypadną do gustu. Jestem bardzo ciekawa tego, jakie historie pełne grozy zrobiły na Was wrażenie, także napiszcie mi o nich w komentarzach.