Tadeusz Różewicz

Świat stracił jednego z największych poetów. To również olbrzymia strata dla wrocławskiej kultury.

 – dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda

W wieku 92 lat zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najbardziej cenionych polskich poetów, prozaik, dramaturg, eseista, scenarzysta, satyryk i tłumacz poezji węgierskiej. Poeta zmarł z przyczyn naturalnych. W Starym Ratuszu we Wrocławiu wystawiono księgę kondolencyjną. Hołd można oddać do niedzieli do godziny  20.

Tadeusz Różewicz był autorem ponad 50 tomów wierszy, które zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Do jego najsłynniejszych zbiorów należą: „Niepokój” oraz „W łyżce wody”, „Twarz” i „Równina”. Oprócz poezji artysta zajmował się również twórczością sceniczną. Był twórcą takich dramatów, jak „Na czworakach”, „Kartoteka”, „Stara kobieta wysiaduje”, które są wystawiane na scenach całego świata.

Różewicz przez całe swoje życie był wielokrotnie nagradzany, między innymi otrzymał Złoty Medal ”Zasłużony Kulturze Gloria – Artis”, Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta „za twórczość całego życia”, Nike (za tomik wierszy ”Matka odchodzi”), Nagrodę Złotego Berła i ”Kreatora kultury 2010”.