Nowa książka Olgi Tokarczuk

Podejrzewam, że tegoroczny wrzesień był wyjątkowy dla Olgi Tokarczuk, ponieważ pisarkę nominowano do dwóch prestiżowych, zagranicznych nagród literackich. Jej książka Bieguni znalazła się na długiej liście finalistów National Book Award, czyli najważniejszej nagrody amerykańskiej. Z kolei za Księgi Jakubowe pisarka zdobyła nominację do francuskiej Prix Femina.

Tokarczuk nominowana do National Book Award

Książka Bieguni, w angielskim przekładzie Jennifer Croft znalazła się na długiej liście nominowanych do National Book Award. To najważniejsza amerykańska nagroda literacka. Tokarczuk ma szansę zdobyć ją kategorii Translated Literature. To nowa kategoria National Book Award, więc tegoroczne wyróżnienie będzie pierwszym w historii.

Za tę powieść pisarka została już nagrodzona najważniejszą brytyjską nagrodą – Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Bieguni to książka o potrzebie podróżowania, która wynika z nomadycznej przeszłości plemion ludzkich. Jej spoiwem fabularnym jest ruch, podróż i przemieszczanie się. Dlatego pisarka zabiera Czytelnika w wyprawę, której nie ogranicza czas i przestrzeń. To powieść bez klasycznych granic, jakie wyznaczają czas i miejsce akcji.

Nominacja do Prix Femina

Prix Femina jest francuską nagrodą literacką. Przyznaje ją jury, w którego skład wchodzą tylko kobiety. Kapituła konkursu wybiera najlepszego autora lub autorkę w trzech kategoriach: Prix Femina, Prix Femina Essai, Prix Femina Étranger. Właśnie w tej ostatniej kategorii, nagrodzie dla pisarza zagranicznego, którego książka została wydana w języku francuskim, nominowano Olgę Tokarczuk i jej Księgi Jakubowe w przekładzie Maryli Laurent.

W Księgach Jakubowych Tokarczuk przenosi swojego Czytelnika do świata Rzeczpospolitej XVIII wieku. Zatem trafia on do świata szlacheckich dworów, katolickich plebanii i żydowskich domostw. To świat, tuż przed rozbiorami kraju, w którym współistnieli obok siebie wyznawcy trzech wielkich religii: chrześcijanie, muzułmanie i żydzi.

Oldze Tokarczuk serdecznie gratulujemy i będziemy trzymać za nią kciuki w kolejnych etapach obu konkursów. Laureatów Prix Femina poznamy tradycyjnie w pierwszą środę listopada. Nazwiska zdobywców National Book Award również poznamy w listopadzie.

Jeżeli jeszcze nie znacie wyróżnionych książek Olgi Tokarczuk, to Biegunów znajdziecie tutaj, a Księgi Jakubowe możecie kupić w tym miejscu.

Które książki tej autorki cenicie najbardziej?