EventyLiteratura pięknaWydarzenia literackie

Książki poetyckie: Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – nominowani za 2019 i 2020

Książki poetyckie: Nagroda im. Wisławy Szymborskiej - nominowani za 2019 i 2020 Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

Znamy tytuły dziesięciu tomów poetyckich ubiegających się o wyróżnienie, którego patronką jest nasza Noblistka. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej przyznawana jest co roku za książkę poetycką, wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Kandydatów mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły konkursowej oraz inne osoby. Zobacz tytuły książek wydanych w 2019 i 2020 roku, które zostały nominowane za rok 2019 i 2020.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – nominowani za 2019 i 2020

Dlaczego teraz ogłoszono nominacje za dwa lata? Ponieważ jeszcze przed wybuchem pandemii w roku 2020, jury zdążyło odbyć posiedzenie, podczas którego wybrano 47 tomów poezji wydanych w roku 2019. Jednak z uwagi na trudną sytuację spowodowaną pojawieniem się koronawirusa, Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej zawiesił przyznanie nagrody w 2020. Wtedy to kwotą przeznaczoną na nagrodę postanowiono wesprzeć ludzi pióra. Z tego tytułu pomoc finansową otrzymało aż 41 osób.

W marcu tego roku kapituła wybrała 61 tytułów spośród 252 zgłoszonych książek wydanych 2020 roku, podczas majowych obrad wyłoniła dwie piątki nominowane do tegorocznej Nagrody. Kapituła obradowała w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).

Nominacje za książkę wydaną w 2019 roku otrzymali:

  • Anna Adamowicz Animalia, Biuro Literackie
  • Justyna Bargielska Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno
  • Jakub Kornhauser Dziewięć dni w ścianie, Wydawnictwo WBPICAK
  • Joanna Mueller & Joanna Łańcucka Waruj, Biuro Literackie
  • Michał Sobol Wieść, Wydawnictwo NISZA

Nominacje za książkę wydaną w 2020 roku otrzymali:

  • Genowefa Jakubowska-Fijałkowska Rośliny mięsożerne, Instytut Mikołowski
  • Adam Kaczanowski Zabawne i zbawienne, Biuro Literackie
  • Tomasz Różycki Kapitan X, A5
  • Mirka Szychowiak Uwaga, obiekt monitorowany, wydawnictwo j.
  • Urszula Zajączkowska Piach, Warstwy

Nazwiska laureatów poznamy 10 lipca 2021 r. na uroczystej gali, która odbędzie się w Pałacu Potockich podczas Festiwalu Miłosza. Wyróżnieni Nagrodą im. Szymborskiej otrzymają statuetki oraz  po 50 tys. zł.

Zobacz także: