EventyLiteratura pięknaWydarzenia literackie

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius – nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius - nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej

Trwa 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius – nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej zostali ogłoszeni! W tym roku osią, wokół której kręcą się festiwalowe wydarzenia, jest twórczość Tadeusza Różewicza oraz współczesna poezja litewska. Poznaliśmy już także laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. Sami widzicie – dzieje się! Więcej informacji o festiwalu znajdziecie poniżej.

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius - nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbywa się od 17 do 23 maja we Wrocławiu. Organizator, czyli Wrocławski Dom Literatury, przygotował szereg spotkań, dyskusji, a także Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich).

Szczegółowy program znajdziecie na stronie organizatora.

100-lecie urodzin Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz wielkim poetą był, to wiadomo wszem wobec. W tym roku mija wiek od narodzin mistrza i tę rocznicę postanowili świętować organizatorzy festiwalu. W programie zaplanowano czytania wierszy Różewicza, dyskusje o jego twórczości, a także przybliżenie wspomnień bliskich i znajomych poety.

Litwo! Ojczyzno moja!

Festiwal Silesius jest również świetną okazją do poznawania poezji współczesnej innych krajów, ponieważ każdego roku „gościem” honorowym festiwalu jest określone państwo. W tym roku uczestnicy będą mogli zapoznać się bliżej z poezją litewską, dzięki rozmowom z zaproszonymi poetami i poetkami zza naszej wschodniej granicy. Organizatorzy zapowiedzieli także poetyckie akcenty bułgarskie i czeskie.

Silesius 2021 za całokształt twórczości

W czasie festiwalu ogłoszono laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 za całokształt pracy twórczej. Tym razem to prestiżowe wyróżnienie otrzymał Ryszard Krynicki, jeden z czołowych poetów Nowej Fali.

W niedzielę 23 maja o godzinie 12:00 na fanpage’u Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Wrocławia Miasta Literatury będzie można obejrzeć transmisję rozmowy z laureatem.

Festiwal Poezji Silesius – nominowani do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej

Poznaliśmy także nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w dwóch pozostałych kategoriach:

1. Książka roku:

  • Jan Baron, Psińco, Wydawnictwo Convivo
  • Kamila Janiak, Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Radosław Jurczak, Zakłady holenderskie, Biuro Literackie
  • Aldona Kopkiewicz, Na próbę, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
  • Natalia Malek, Karapaks, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

2. Debiut:

Nazwiska laureatów poznamy w październiku, ponieważ Silesius zostanie wręczony razem z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus.

Zobacz także: