Tokarczuk w finale National Book Award!
Niedawno pisałam Wam o tym, że nominowano Olgę Tokarczuk do najważniejszej amerykańskiej nagrody literackiej, National Book Award. Teraz wiadomo, że polska pisarka znalazła się wśród pięciu finalistów w kategorii Translated Literature.
Tokarczuk w finale National Book Award
Listę finalistów ogłoszono w środę (10.10.2018) na Twitterze, więc wiemy już, że Olga Tokarczuk zawalczy o wyróżnienie National Book Award. Doceniono jej powieść Bieguni (ang. Flights), która została przełożona na język angielski przez Jennifer Croft.
To pierwsza edycja National Book Award, w której jury przyzna nagrodę dla książki przetłumaczonej na język angielski i wydanej w Stanach Zjednoczonych. Jak do tej pory to wyróżnienie przyznawano w 4 kategoriach: poezja, literatura piękna, literatura młodzieżowa i literatura faktu, zatem mogły je zdobyć tylko książki oryginalnie napisane w języku angielskim.
W finale National Book Award, w kategorii Translated Literature obok Olgi Tokarczuk znaleźli się:
- Négar Djavadi Disoriental (Iran), tłum. Tina Kover
- Domenico Starnone Trick (Włochy), tłum. Jhumpa Lahiri. Polskie wydanie: Psikus,
- Hanne Ørstavik Love (Norwegia), tłum. Martin Aitken,
- Yoko Tawada The Emissary (Japonia), tłum. Margaret Mitsutani.
Bieguni Olgi Tokarczuk – powieść wielokrotnie nagradzana
Książka Bieguni Olgi Tokarczuk po raz pierwszy została wydana w 2007 roku. Za tę książki pisarkę w 2008 roku uhonorowano najważniejszą polską nagrodą literacką, czyli Nike i Nike Czytelników. Książkę przełożono na język angielski i w 2017 roku wydano ją w Wielkiej Brytanii. Tam też Olgę Tokarczuk i tłumaczkę, Jennifer Croft wyróżniono Nagrodą Bookera. Następnie w 2018 roku Bieguni pojawili się w amerykańskich księgarniach.
Tytuł tej powieści nawiązuje do odłamu prawosławnych staroobrzędówców, biegunów. Wierzyli, że na świecie jest wiele zła, ale można od niego uciec. Dlatego należy stale zmieniać miejsce popytu i dlatego prowadzili koczowniczy tryb życia.
To powieść o egzystencji człowieka w podróży. W Biegunach znajdziemy historie, które nie są jednolite pod względem czasu i miejsca akcji. Autorka ulokowała je w różnych miejscach na całym świecie, a ich akcję umieściła od starożytności do współczesności. Opowieści pozornie nie są ze sobą związane. Jednak łączy je motyw podróżowania.
Laureatów National Book Award w poszczególnych kategoriach poznamy za około miesiąc, 14 listopada. Trzymamy kciuki za Olgę Tokarczuk.
Jeżeli jeszcze nie czytaliście Biegunów, to książkę znajdziecie w tym miejscu.