Tokarczuk w finale National Book Award

Niedawno pisałam Wam o tym, że nominowano Olgę Tokarczuk do najważniejszej amerykańskiej nagrody literackiej, National Book Award. Teraz wiadomo, że polska pisarka znalazła się wśród pięciu finalistów w kategorii Translated Literature.

Tokarczuk w finale National Book Award! Sprawdź książkę Bieguni w TaniaKsiazka.pl >>

Tokarczuk w finale National Book Award

Tokarczuk w finale National Book Award

źródło: Wikimedia

Listę finalistów ogłoszono w środę (10.10.2018) na Twitterze, więc wiemy już, że Olga Tokarczuk zawalczy o wyróżnienie National Book Award. Doceniono jej powieść Bieguni (ang. Flights), która została przełożona na język angielski przez Jennifer Croft.

To pierwsza edycja National Book Award, w której jury przyzna nagrodę dla książki przetłumaczonej na język angielski i wydanej w Stanach Zjednoczonych. Jak do tej pory to wyróżnienie przyznawano w 4 kategoriach: poezja, literatura piękna, literatura młodzieżowa i literatura faktu, zatem mogły je zdobyć tylko książki oryginalnie napisane w języku angielskim.

W finale National Book Award, w kategorii Translated Literature obok Olgi Tokarczuk znaleźli się:

  • Négar Djavadi Disoriental (Iran), tłum. Tina Kover
  • Domenico Starnone Trick (Włochy), tłum. Jhumpa Lahiri. Polskie wydanie: Psikus,
  • Hanne Ørstavik Love (Norwegia), tłum. Martin Aitken,
  • Yoko Tawada The Emissary (Japonia), tłum. Margaret Mitsutani.

Bieguni Olgi Tokarczuk – powieść wielokrotnie nagradzana

Książka Bieguni Olgi Tokarczuk po raz pierwszy została wydana w 2007 roku. Za tę książki pisarkę w 2008 roku uhonorowano najważniejszą polską nagrodą literacką, czyli Nike i Nike Czytelników. Książkę przełożono na język angielski i w 2017 roku wydano ją w Wielkiej Brytanii. Tam też Olgę Tokarczuk i tłumaczkę, Jennifer Croft wyróżniono Nagrodą Bookera. Następnie w 2018 roku Bieguni pojawili się w amerykańskich księgarniach.

Tytuł tej powieści nawiązuje do odłamu prawosławnych staroobrzędówców, biegunów. Wierzyli, że na świecie jest wiele zła, ale można od niego uciec. Dlatego należy stale zmieniać miejsce popytu i dlatego prowadzili koczowniczy tryb życia.

To powieść o egzystencji człowieka w podróży. W Biegunach znajdziemy historie, które nie są jednolite pod względem czasu i miejsca akcji. Autorka ulokowała je w różnych miejscach na całym świecie, a ich akcję umieściła od starożytności do współczesności. Opowieści pozornie nie są ze sobą związane. Jednak łączy je motyw podróżowania.

Laureatów National Book Award w poszczególnych kategoriach poznamy za około miesiąc, 14 listopada. Trzymamy kciuki za Olgę Tokarczuk.

Jeżeli jeszcze nie czytaliście Biegunów, to książkę znajdziecie w tym miejscu.