Upadek Gondolinu Tolkiena - premiera już w październiku!

Ta powieść czekała na publikację 100 lat! Już 15 października w księgarniach pojawi się Upadek Gondolinu J.R.R. Tolkiena. Powieść zredagowana przez syna autora, Christophera Tolkiena, zostanie wydana nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Czytelnicy po raz kolejny trafią do magicznego Śródziemia. Czekam z niecierpliwością na tę książkę!

Upadek Gondolinu Tolkiena – premiera już w październiku!

Upadek Gondolinu Tolkiena - premiera już w październiku!Jeżeli jesteście fanami Tolkiena, to pewnie już znacie historię upadku Gondolinu z Niedokończonych opowieści lub z Silmarillionu.

Historia, którą poznamy w tej książce, ma miejsce tysiące lat przed wydarzeniami z Władcy Pierścieni. Sam Tolkien mówił o Upadku Gondolinu, jako o „pierwszej prawdziwej opowieści z tego wymyślonego świata”. Obok Dzieci Hurina i książki Beren i Lúthien to jedna z trzech „Wielkich Opowieści” z Dawnych Dni.

Zanim w Śródziemiu pojawił się Sauron, największą mroczną siłą był Morgoth (Sauron w Silmarillionie był jego sługą). To właśnie on ze swojej fortecy Angband dowodzi wielką armią. Obawia się władcy Gondolinu i od dawna poszukuje ukrytego miasta.

Głównym bohaterem opowieści jest Tuor. Wyrusza w niebezpieczną podróż do Gondolinu. Tam zdobywa nie tylko szacunek elfów, ale też poślubia Idril, córkę króla.

Jak wskazuje tytuł, nie udaje się dłużej zachować tajemnicy położenia Gondolinu. Gdy za sprawą zdrady Morgoth dowiaduje się, gdzie znaleźć miasto, atakuje je straszliwymi siłami smoków, Balrogów i orków…

Przypuszcza się, że ta powieść powstała prawdopodobnie w 1917 roku, w czasie rekonwalescencji pisarza po bitwie nad Sommą. Jej rękopis odnaleziono po śmierci pisarza  w jego prywatnym archiwum.

90-letni syn autora, Christopher Tolkien, który został wyznaczony przez pisarza na opiekuna jego spuścizny literackiej, podczas redagowania tej opowieści zastosował tę samą metodę, jak w przypadku pozostałych „Wielkich Opowieści” z Dawnych Dni. Czyli skupił się na następstwie historii. Jednocześnie zapowiedział, że Upadek Gondolinu będzie ostatnim wydanym dziełem jego ojca. Christopher od 1977 roku redaguje i wydaje teksty ojca.

Polskie wydanie książki Upadek Gondolinu J.R.R. Tolkiena możecie już dziś zamówić tutaj. Inne książki Tolkiena możecie znaleźć w tym miejscu.