Dzień Głośnego Czytania. Ciekawe książki do czytania dzieciom

29 września będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To dzień, który w 2001 roku został ustanowiony przez Polską Izbę Księgarską w kolejną rocznicę urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży, Janiny Porazińskiej. Jako mama i mol książkowy uważam, że dzieciom warto czytać nie tylko od święta, dlatego swojemu synkowi czytam codziennie.

Dzień Głośnego Czytania. Ciekawe książki do czytania dzieciom

Dzień Głośnego Czytania. Ciekawe książki do czytania dzieciom

Głośne czytanie to nie tylko zarażanie małego człowieka miłością do książek i książkowych historii. Czy wiecie, że to przede wszystkim stymulacja jego rozwoju? Dzięki wspólnemu czytaniu pobudzamy wyobraźnię malucha i pracujemy nad zasobem jego słownictwa. Jednak moim zdaniem najważniejsze jest to, że to czas, który spędzamy z dzieckiem. To czas budowania relacji i więzi.

Ponieważ Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zbliża się wielkimi krokami, księgarnia TaniaKsiazka.pl przygotowała dla Was listę ciekawych książek dla dzieci. Przejrzałam ją i wybrałam te, po które z chęcią wcześniej czy później sięgnę podczas wieczornego czytania synkowi.

Awaria elektrowniAwaria elektrowni Tina Oziewicz

To pięknie ilustrowane, niezbyt długie opowieści o nocnym życiu zwierząt. Podczas awarii w mieście gasną światła, a wtedy ze swoich kryjówek wychodzą zwierzęta, żeby spokojnie pozałatwiać swoje sprawy: rak, lis, jeż i wiele innych.

Ta książka urzeka nastrojem i  świetnie sprawdzi się jako lektura do poduszki.

 

Cudowna podróżCudowna podróż Selma Lagerlöf

Ta książka szwedzkiej noblistki to już klasyka literatury dziecięcej. Nils jest okropnym łobuziakiem. Sprawia mnóstwo bólu, zwłaszcza tym słabszym. Pewnego dnia pewien krasnoludek za karę zmniejsza go do swoich rozmiarów. Magia sprawia, że teraz pomniejszony chłopiec może też rozmawiać ze zwierzętami… Chłopiec, żeby wrócić do swoich rozmiarów, będzie musiał zadbać o to, żeby udomowiony gąsior, Marcin, wrócił cało z ich wspólnej wyprawy. To wcale nie będzie proste.

 

Tam, gdzie żyją dzikie stworyTam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice Sendak

Czy wiecie, że to jedna z najsłynniejszych książek obrazkowych XX wieku? Mam ją w domu i często czytam ją synkowi. Tekstu nie ma dużo, więc książkę znamy już na pamięć, tym bardziej jej wspólne czytanie jest świetną zabawą.

 

Małe Licho i tajemnica NiebożątkaMałe Licho i tajemnica Niebożątka Marta Kisiel

To przepiękna magiczna opowieść dla nieco starszych dzieci. To także (jak do tej pory) moja ulubiona książka Marty Kisiel. Już niedługo w księgarniach znajdziemy kolejną porcję przygód Bożętego. Tym bardziej warto sięgnąć po pierwszą część.

Bożek mieszka w nietypowym domu pełnym niezwykłych mieszkańców. Ta książka bawi i wzrusza. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, odsyłam do mojej recenzji. Znajdziecie ją w tym miejscu.

 

Drzewo życzeńDrzewo życzeń Katherine Applegate

Pierwszego maja ludzie na gałęziach tytułowego drzewa zawieszają karteczki z życzeniami. 200-letni dąb jest też domem wielu zwierząt.

Gdy w okolicy wprowadza się muzułmańska rodzina, wszyscy im dokuczają. Pewnego dnia, w pniu drzewa ktoś postanawia wyryć  straszne zdanie. Dąb postanawia zareagować. Czy złamie najważniejszą zasadę i przemówi do ludzi?

To piękna książka o uprzedzeniach, pozorach, samotności i tolerancji.

Więcej pięknych książek dla młodszych i starszych dzieci, które wybrała dla Was załoga księgarni TaniaKsiazka.pl, znajdziecie w tym miejscu.  Co więcej, do 1 października będziecie mogli je złapać do 45% taniej.

Dzień Głośnego Czytania. Ciekawe książki do czytania dzieciom