Ciekawostki o książkach

Utwory zebrane Mirona Białoszewskiego – kolejne tomy już wkrótce!

Proza stojąca proza lecącaJakiś czas temu informowaliśmy was o nowych, niepublikowanych wcześniej powieściach Marka Hłaski, które mają ujrzeć światło dzienne. Tym razem mamy równie dobre wiadomości, z tym, że dotyczą one innego, wielkiego pisarza – Mirona Białoszewskiego. Państwowy Instytut Wydawniczy ma zamiar wydać kolejne Utwory zebrane Mirona Białoszewskiego, w których znajdą się nieznane, niepublikowane nigdzie wcześniej utwory oraz teksty dzieł literackich, które pozostały w formie rękopisów (tzw. inedita).

To już kolejne, 13 oraz 14 tomy Utworów zebranych, tym razem jednak umieszczone w nich teksty z pewnością odkryją nowe, ciekawe interpretacje całokształtu twórczości Mirona Białoszewskiego. Ponadto, niepublikowane nigdzie wcześniej teksty będą świetnym uzupełnieniem dotychczasowych osiągnięć pisarza, ale również obnażą wątki jak do tej pory pomijane, czy traktowane z pewną rezerwą. Oczywiście, tom 13 i 14 zawierać będą wiersze z różnych okresów działalności pisarza – wczesnej młodości, okresu debiutu książkowego, momentu, kiedy prowadził eksperymenty językowe aż do wierszy z lat sześćdziesiątych.

Za opracowanie materiałów odpowiedzialny jest Maciej Byliniak, który udzielił interesujących informacji. Wyjaśnił, iż dwa tomy są koniecznością, ponieważ zebrany materiał to aż ponad 900 tekstów z całego okresu aktywności Białoszewskiego. Zaznaczył, że znajdą się tam utwory, które drukowane były poza tomikami poetyckimi, zazwyczaj w czasopismach – zarówno za życia, jak i po śmierci autora – i zajmują one 1/6 całości znaleziska. Pozostałe teksty, które zostały odkryte to, wspomniane wcześniej, inedita.