Ciekawostki o książkach

Znamy zwycięzcę konkursu Śląski Wawrzyn Literacki 2015

9788380491298W tym roku nagroda w konkursie Śląski Wawrzyn Literacki za reportaż pt. 13 pięter trafi do Filipa Springera, który w swoim dziele poruszył temat problemów, z jakimi musieli mierzyć się Polacy w okresie międzywojennym i po roku 1989. Autor skupił się głównie na niedogodnościach związanych z mieszkalnictwem.

O czym dokładniej jest 13 pięter? Przede wszystkim książka składa się z 2 części. Pierwsza z nich opisuje dramat bezdomnych oraz biednych ludzi – mieszkańców międzywojennej Warszawy. Autor skupia się na działaniach ówczesnych władz, które zapowiadały zmiany sytuacji najbiedniejszych. Natomiast w części drugiej, Springer, opisuje obraz polskiego budownictwa oraz warunków mieszkalnych z okresu transformacji. Autor informacje potrzebne do reportażu uzyskał od ludzi, którzy zmagali się w tym czasie z różnymi problemami mieszkaniowymi.

Filip Springer wygrał przeważającą liczbą głosów. Nad pozostałymi uczestnikami zyskał aż 40% przewagi.

Nagroda, w postaci statuetki z brązu, autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, trafi w ręce autora 1 października w Katowicach, na uroczystej gali, która odbędzie się podczas Śląskich Targów Książki. Również wtedy fani będą mieli okazję spotkać się z pisarzem.

Śląski Wawrzyn Literacki to nagroda przyznawana przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach od 1999 roku. Wyróżnienie otrzymuje książka wydana po raz pierwszy w roku poprzedzającym przyznanie, którą najznakomitsi krytycy literaccy oraz badacze literatury uznają za najlepszą z nominowanych.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy! A wszystkich naszych czytelników zachęcamy do zapoznania się z reportażem 13 pięter.