14225452_1424503210899633_7709454241820597608_nWszystkim miłośnikom książki przypominamy, że właśnie rozpoczął się Festiwal Conrada. Wydarzenie to potrwa od 24 do 30 października w Krakowie. Warto zaznaczyć, że jest to już ósma edycja jednego z najważniejszych festiwali literackich w Europie.

Festiwal Conrada 2016 – czego się spodziewać?

W tym roku organizatorzy zdecydowali się na pewną zmianę. Mianowicie nie podali oni głównego tematu, który zawsze był motywem przewodnim tego typu imprezy. Taka decyzja ma służyć intensywności, którą powinni wykazać się nie tylko organizatorzy, ale również pisarze i czytelnicy. Jak to rozumieć? Na stronie organizatorów można znaleźć następujące wyjaśnienie:

Koniec ze średnimi temperaturami, koniec z obojętnością, koniec z miałkością! (…) Kładziemy nacisk na postawę: postawę organizatorów, postawę artystów i postawę czytelników. Każdy dzień tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie przebiegał pod innym hasłem: Języki, Wiary-Niewiary, Emocje, Krajobrazy, Napięcia, Zmysły oraz Mapy. A wszystko to oczywiście ma upłynąć pod znakiem wspomnianej już intensywności.

Jakich atrakcji mogą spodziewać się odwiedzający? Będą to, m. in. lekcje czytania, które poprowadzą Grzegorz Jankowicz oraz Małgorzata Łukasiewicz. Ponadto odbędą się również spotkania z wybitnymi ludźmi, związanymi oczywiście z literaturą. Swoją obecnością ten wybitny festiwal zaszczycą Andrzej Stasiuk czy Ryszard Koziołek. Ale nie tylko miłośnicy książek znajdą tu coś dla siebie. W programie bowiem przewidziana jest projekcja filmowa, podczas której będzie można ujrzeć, m. in. Pożegnanie jesieni w reżyserii Mariusza Terlińskiego.

Jak co roku, ostatniego dnia festiwalu, odbędzie się gala Nagrody Conrada, podczas której poznamy zwycięzcę najlepszego debiutu roku 2015. Wśród nominowanych znajdują się:

Tomasz Wiśniewski – O pochodzeniu łajdaków czyli opowieści z metra.

Marek Adamik – Sensu sens.

Magdalena Kicińska – Pani Stefa.

Weronika Murek – Uprawa roślin południowych metodą Miczurina.

Żanna Słoniowska – Dom z witrażem.

Wszystkim nominowanym życzymy powodzenia. Przypominamy, że Festiwal Conrada potrwa od 24 do 30 października bieżącego roku.