Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2021 - laureaci Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

16 października 2021 to był waży dzień dla naszych polskich poetów. Otóż tego dnia, podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, rozdano ważne wyróżnienia dla twórców tworzących w tym gatunku. To Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, która w tym roku została przyznana już po raz szósty. Pierwszym laureatem, w 2008 roku, na sześć lat przed śmiercią, został Tadeusz Różewicz. Kto triumfował w miniony weekend?

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2021

W tym rok Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius została przyznana po raz szósty. To zaszczytne wyróżnienie trafiło do trzech osób. W kategorii Książka roku zwyciężyła Kamila Janiak. Kapituła doceniła jej tom pt. Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu). Oprócz prestiżu autorka otrzymała również nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Pozostali nominowani w kategorii Książka roku to:

Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie, Kamila Janiak

Nowy tom wierszy Kamili Janiak, autorki czterech znakomitych książek poetyckich i wokalistki zaangażowanej w kilka projektów artystycznych (w tym – solowy), przynosi spojrzenie na codzienność, którą z jednej strony budują wciąż aktualne wpływy i naciski świata zewnętrznego (na przykład pandemia i jej żniwo czy polityka mająca realny wpływ na bohaterów i bohaterki). Z drugiej jednak – obraz „normalnego życia” jest tu konstruowany w oparciu o obserwację konkretnych, choć bezimiennych postaci: kobiety z pracy, sąsiadki z balkonu, mężczyzny w letnim garniturze. Poetyckie wyczulenie na szczegół jest tu więc nieoczywiste, a przez to tak fascynujące: gra między radykalną dosłownością a subtelnością sugestii.

Spojrzenie poetki, choć pełne rezygnacji, nie stroni też od empatii: Janiak zastanawia się nad losem wykluczonych i marginalizowanych, ludzi w trudnej sytuacji ekonomicznej i jednocześnie prywatnej, borykających się z wielopoziomową przemocą – w tym dzieci, które trwają tu w swoistym zamieszeniu między wrogą rzeczywistością a marzeniami o przestrzeniach i przygodach znanych z popkultury. To zbiór mocny i jednocześnie cichy: krzyk jest tu skryty pod warstwą dobrze wyważonych, choć dobitnych fraz i lakonicznych, lecz dosadnych słów.

Debiut roku 2020

Najlepszym debiutantem roku 2020 według jury Silesiusa został Aleksander Trojanowski z książką pt. Parkingi podziemne jako miasta spotkań (Biuro Literackie). Oprócz tytułu poeta otrzymał także nagrodę w wysokości 15 tys. złotych. Pan Aleksander okazał się być lepszy od dwóch pozostałych nominowanych w kategorii debiut. A byli to:

  • Jarosław Dudycz, Czarna skrzynka, Wydawnictwo Convivo,
  • Katarzyna Szweda, Bosorka, Biuro Literackie

Parkingi podziemne jako miasta spotkań, Aleksander Trojanowski

Debiutancka książka Trojanowskiego to poetycki loop o miejscach. Mieszkańcy jego wierszy próbują opuszczać swoje rdzenne dzielnice, ale ścieżki (muzyczne?) zwijają się w pętle, fugi okazują się rondami, a gorączkowe ucieczki kończą się w punkcie wyjścia – gdzieś we wrocławskim „moim Winnipeg”. To wiersze śniące, ale śniące w języku, tętniące niespokojnym rytmem, rozwibrowane erotyką gramatyki, która pozwala pochwycić relacje intymne na gorącym uczynku polityczności. Usłyszawszy „ścieżkę wojenną wszystkich ze wszystkimi”, Trojanowski przełożył ją na oryginalny liryczny soundtrack.

Książkę zamówisz tutaj.

Nagroda za całokształt pracy twórczej

Trzeci laur, którym jury postanowiło w tym roku wyróżnić polskiego poetę, to Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius za całokształt pracy twórczej (wiążącej się z czekiem na 100 tysięcy złotych). Otrzymał ją Ryszard Krynicki, z którego twórczością możesz zapoznać się w tym miejscu.

***

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wroclaw [Wroclove], natomiast jej operatorem – Wrocławski Dom Literatury. Patroni medialni tegorocznej edycji Silesiusa to: Pismo. Magazyn opinii, Książki. Magazyn do czytania, Nowa Europa Wschodnia, New Eastern Europe, Wyborcza.pl Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Lubimyczytac.pl oraz wroclaw.pl.

Zachęcam Cię do obejrzenia wywiadu z tegorocznymi laureatami Wrocławskej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 – z Kamilą Janiak i Aleksandrem Trojanowskim:

Czytaj także: