Algernon Charles Swinburne pisał, że tam gdzie nie ma dzieci, brakuje nieba. Phil Bosmans uważał, że dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym. Natomiast jedno z przysłów arabskich mówi, że dzieci są skrzydłami człowieka. I tak właśnie jest – dziecko to skarb, który rodzice kochają oraz starają się strzec i chronić za wszelką cenę. Biorąc jednak pod uwagę ilość książek opartych na faktach i opisujących traumatyczne wspomnienia osób, które w dzieciństwie doświadczyły złego traktowania ze strony najbliższych, nie zawsze tak jest.

Poniżej zaprezentujemy Wam trzy książki w których opisane zostały bolesne wspomnienia. Przed Wami trzy wstrząsające książki o dzieciach, z których dwie zostały oparte na faktach.

1. Wstrząsające książki o dzieciach: Nie oddam dzieci! – Katarzyna Michalak

Michał Sokołowski jest młodym chirurgiem całkowicie oddanym swojej pracy. W pogoni za karierą zaniedbuje to, co powinno być dla niego najważniejsze – swoją rodzinę. Jego żona Marta, aby zająć się domem i dziećmi porzuciła marzenia o pediatrii. Kocha swojego męża, jednak ma dosyć jego ciągłej nieobecności i samotności, jaka się z tym wiąże. Kiedy Michał zapomina o urodzinach ich trzyletniego syna, kobieta traci cierpliwość. Wracając do domu ze szpitala ginie wraz z najmłodszym synkiem Antosiem w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego kierowcę. Lekarzom udaje się ocalić jedynie nienarodzone dziecko pary.

Po takim ciosie Michał nie potrafi się pozbierać i zaczyna topić smutki w alkoholu. Staje się coraz bardziej wyobcowany i agresywny. A to nie koniec jego problemów. Teściowa postanawia odebrać mu dzieci, a rodzice, którzy powinni trzymać jego stronę odwracają się od niego. Michał będzie musiał stoczyć nierówną walkę nie tylko z nałogiem, ale także z najbliższymi i wymiarem sprawiedliwości.

Katarzyna Michalak to niezwykle popularna pisarka. Jest autorką wielu powieści obyczajowych, romansów, erotyków, czy dramatów. Próbowała swoich sił także w gatunku fantasy. Tym razem serwuje Czytelnikowi niezwykle mocną powieść, która poruszy do głębi i wzruszy do łez. To opowieść, która może przydarzyć się każdemu i dzięki temu jest tak niezwykle prawdziwa. Obok niej nie da się przejść obojętnie.

2. Wstrząsające książki o dzieciach: Kato-tata. Nie-pamiętnik! – Halszka Opfer

Poprzednia powieść opisywała dramatyczną walkę ojca o swoje dzieci. Tym razem jednak coś z zupełnie innej beczki. Od drugiej strony. Autorką tej powieści jest Halszka Opfer, a właściwie kobieta, która przez wiele lat swojego dzieciństwa była ofiarą molestowania przez własnego ojca. Halszka Opfer to jedynie pseudonim, który został wybrany nieprzypadkowo. Opfer oznacza bowiem po niemiecku właśnie ofiarę. Po wielu latach zmagania się z traumą dzieciństwa i bolesnymi wspomnieniami autorka postanowiła podzielić się tym z innymi.

W książce opisała swoje przerażające doświadczenia, których sprawcą był jej ojciec. Poza domem powszechnie szanowany i spokojny człowiek, w gronie najbliższych zamieniał się w potwora – alkoholika i pedofila. Przez wiele lat poniżał i wykorzystywał seksualnie swoje dzieci. A jego żona, ich matka, która mogła stanąć w ich obronie nie zrobiła nic. Stała z boku udzielając swojej milczącej zgody na bestialskie traktowanie niewinnych dzieci.

Halszka Opfer przełamuje w tej książce tabu ofiary. Ujawnia długo skrywane przed światem doświadczenia, pokazując w ten sposób niezwykłą siłę i odwagę. To swego rodzaju spowiedź dziecka wykorzystywanego, krzywdzonego i niezrozumianego, któremu nikt nie pomógł. Dziecka, którego cierpienia nikt nie potrafił dostrzec mimo wielu sygnałów. I niezależnie od tego, że ta historia miała miejsce kilkadziesiąt lat temu, pokazuje, że te wspomnienia na zawsze pozostaną w pamięci i zawsze będą przynosić cierpienie.

3. Wstrząsające książki o dzieciach: Dziewczyna z sąsiedztwa – Jack Ketchum

Ta powieść została okrzyknięta najbardziej brutalną i wstrząsającą powieścią w historii literatury. To opowieść oparta na faktach. Opisuje wydarzenia, które miały miejsce w stanie Indiana i dotknęły dwóch sióstr Sylvii oraz Jenny Likens.

W małym miasteczku na przedmieściach, gdzie wszystkie domy są do siebie podobne, a ludzie się znają i szanują dzieje się prawdziwe piekło. W domu Chandelerów w ciemnej, wilgotnej i śmierdzącej piwnicy przebywają dwie dziewczynki – Meg i jej kaleka siostra Susan. Obie zdane są na łaskę lub niełaskę ciotki Ruth, która cierpi na ataki szału. Kiedy ogarnia ją szaleństwo nie jest w stanie nad sobą zapanować i zaraża nim każdego – swoich trzech synów i całą okolicę. Kiedy wpada w szał dziewczynki nie mogą czuć się bezpiecznie. Bite, poniżane, gwałcone i katowane, bez szansy na jakikolwiek ratunek. Uwięzione w prawdziwym piekle na ziemi.

Narratorem historii jest mały chłopiec z sąsiedztwa. Jako jedyny próbuje opierać się złu zagrażającemu niewinnym umysłom. Musi on podjąć bardzo dorosłą decyzję, która wcale nie będzie łatwa w obliczu panującego zła. To opowieść wstrząsająca i okrutna, po której każdy zwątpi w sens słowa „człowieczeństwo”. Ta lektura na długo pozostanie w Waszych umysłach.

Jak wiele okrucieństwa jest na świecie? Ile niewinnych istot może cierpieć w danej chwili na każdym kroku? Książek o podobnej tematyce jest niestety bardzo wiele, a znaczna ich część opiera się na faktycznych wydarzeniach. To książki, które zdecydowanie łapią za serce i niezwykle wzruszają.