Recenzje

Złudzenie – recenzja książki Charlotte Link


Peter Simon znika bez śladu. Zostawia po sobie gigantyczne długi, żonę i małą córeczkę. Uciekł? Zdradził? Porzucił? A może został zamordowany? W tej sprawie nic się nie zgadza, a każdy bohater skrywa jakąś mroczną tajemnicę.

Złudzenie Charlotte Link to świetny, psychologiczny thriller. Autorka stworzyła świat, w którym pozory gwałtownie przestają istnieć, odsłaniając szokującą prawdę o ludzkiej naturze. Bohaterowie co rusz zrzucają kolejne maski, wpuszczając czytelnika coraz głębiej w skomplikowaną rzeczywistość swoich motywacji i zachowań. Nikt nie jest do końca tym, za kogo się podawał. W obliczu tragedii wychodzą na jaw wszystkie sekrety, skrzętnie skrywane pod płaszczem wygodnego i beztroskiego życia. Link boleśnie ujawnia wstydliwe wady swoich bohaterów – naiwność, łatwowierność oraz egoizm. Każdy z nich musi ponieść konsekwencje złych wyborów i życia z zasłoniętymi oczami.

Poukładany świat Laury rozpada się w ciągu kilku dni. Jej mąż ginie bez śladu w małym, francuskim miasteczku. Kobieta krok po kroku odkrywa tajemnice ukochanego, które rujnują jej życie. Wyrusza na poszukiwanie prawdy, licząc na pomoc starych przyjaciół. Okazuje się jednak, że zamiast wsparcia spotyka się z obojętnością i zdradą w najczystszej postaci. Powiązania między bohaterami zapętlają się. Z wydawać by się mogło przypadkowych elementów, wyłania się logiczna sieć, przy pomocy której Laura jest w stanie zrekonstruować przebieg wypadków. Na własnej skórze przekonuje się, z jaką łatwością można oszukiwać i zatajać najokropniejsze cechy własnej osobowości. Jednak w świecie Link pozory nie mają szans na przetrwanie. Muszą zostać ujawnione, choćby bohaterowie mieli zapłacić za to najwyższą cenę.

Tym, co pozytywnie zaskakuje w Złudzeniu jest dawkowanie napięcia. Link nie trzyma czytelnika od początku w najwyższej gotowości. Pozwala mu łagodnie zapoznać się ze wszystkimi bohaterami dramatu i ich punktem widzenia. Na podstawie tych informacji tworzymy sobie własne portrety psychologiczne postaci, które w połowie książki ulegają całkowitej dekonstrukcji. Czytelnik czuje się tak samo zaskoczony, jak bohaterowie, jego poukładana wizja świata przedstawionego rozpada się, by zrobić miejsce dla tej prawdziwej, bardziej mrocznej i okrutnej. Akcja nabiera rumieńców, gdy na scenę wkracza morderca, pragnący sam wymierzać sprawiedliwość wszelkiemu kłamstwu, które na naszych oczach zdążyło już rozkwitnąć.

Złudzenie to książka, której nie czyta się jak klasyczny thriller. Nie mamy ochoty połknąć jej w całości i natychmiast dowiedzieć się prawdy. Link tworzy bowiem ciekawy portret relacji międzyludzkich, których śledzenie sprawia równie wiele przyjemności, co dochodzenie do rozwiązania zagadki. Autorce, oprócz świetnie pomyślanej intrygi, udało się uchwycić interesujące tło społeczne i psychologiczne, wiele mówiące na temat kondycji współczesnego człowieka. Okazuje się bowiem, że frustracja, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, a także życie z zamkniętymi oczami może doprowadzić do tragedii, która zawsze dotyka wielu z pozoru nie związanych ze sobą ludzi. Nasze jednostkowe wybory odbijają się szerokim echem wśród innych, a złe decyzje mogą zaważyć na ich życiu lub śmierci.

Kup książkę „Złudzenie” Charlotte Link w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>